Kalin Đeorđesku, pobednik prvog kruga predsedničkih izbora u Rumuniji ko će po svemu sudeći biti poništeni, najveći deo svoje karijere proveo je u birokratiji, specijalizujući se za poljoprivredne poslove. Prehrambena politika je postala važna u njegovoj politici, i on je pozivao da Rumunija bude samodovoljnija i u farmama, i u proizvodnji energije, navodi Politiko.

U Rumuniji je postao aktivan u nacionalističkoj politici i pominjao se kao potencijalni premijerski kandidat ispred krajnje desničarske partije AUR.

Baš poput njegovih desničarskih kolega, Francuza Džordana Bardela ili Britanca Najdžela Faraža, Đeorđesku je u žižu javnosti dospeo uz pomoć društvenih mreža, na kojima je i pokrenuo svoju predsedničku kampanju.

Đeorđesku ima oko 3,8 miliona lajkova na TikToku i 298.000 pratilaca, dok njegovi video snimci redovno privlače milione pregleda. Tokom kampanje, piše Politiko, botovi su bili veoma aktivni u komentarima na Jutjubu, Fejsbuku i TikToku.

Na TikToku su snimci Đeorđeskua postali viralni, često proizvedeni u subverzivnom, populističkom stilu kontroverznog influensera Endrua Tejta, praćeni dramatičnom muzikom i titlovima. Đorđesku je tako u nekoliko videa prikazan kako se znoji na stazi za trčanje, savladava protivnike u džudou — treba li napominjati da mu je Putin jedan od političkih idola? — i jaše belog konja u tradicionalnoj rumunskoj nošnji.

„Osim što ih vezuje džudo, omiljeni sport i jednog i drugog, imaju iste srednjovekovne stavove o abortusu, štaviše Đeorđesku je i protiv carskog reza, preziru univerzalne vrednosti, smatraju da je Ukrajina izmišljena država i naravno pripadaju armiji antivaksera“, objašnjava Željko Pantelić u tekstu na Velikim pričama sličnosti koje postoje između Đeorđeskua i Putina.

Na mnogo načina, Đeorđesku se uklapa u kalup radikalnog desnog populiste, ocenjuje Politiko.

„On govori otvoreno, izbegava zapadnu ortodoksiju, mrze ga mejnstrim mediji i izuzetno je naklonjen Rusiji“, piše Politiko.

Đeorđesku je takođe kritikovao EU, tvrdio da NATO nikada ne bi pomogao Rumuniji ukoliko bi je neko napao, i pozvao na prekid rata u Ukrajini, tvrdeći da je predsednik Volodimir Zelenski loš za sopstvenu zemlju.

U međuvremenu, američki odbrambeni sistem od balističkih raketa smešten u vojnoj bazi Deveselu u južnoj Rumuniji predstavlja nacionalnu „sramotu“ i promoviše ovaj rat, tvrdi Đeorđesku.

Prema Marijusu Ginčei, politikologu sa Švajcarskog federalnog instituta za tehnologiju u Cirihu, vrtoglavi uspeh ovog kandidata bio je podstaknut razočaranjem birača u dve najveće mejnstrim stranke u Rumuniji, koje su u velikoj koaliciji od 2021. i nikako ne mogu da reše ekonomske probleme.

„Kriza izazvana pandemijom, inflacijom, raznim problemima koje je Rumunija doživela u poslednjih nekoliko godina… umanjila je poverenje u establišment“, rekao je on.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.