U toksičnom otpadu uglja, koji je ostaje posle sagorevanja ovog najprljavijeg fosilnog goriva, naučnici su pronašli čestice od kojih može nastati čista energija.

Naučnici su analizirali pepeo uglja iz američkih elektrana i otkrili da on može da sadrži do 11 miliona tona retkih zemljanih elemenata, što je skoro osam puta više od onoga što SAD imaju u rezervama.

Na taj način, otpad uglja je potencijalno ogroman izvor domaćih retkozemnih elemenata, a naučnici se nadaju da će oni u budućnosti biti dobijani na taj način, umesto rudarenjem, kaže Bridžit Skenlon, autorka studije i profesorka na UT školi za geonauke Džekson.

„Ovo je slikoviti primer mantre ‘od otpada do blaga’, koja se dešava zatvaranjem ciklusa – korišćenjem otpada i resursa koji su u njemu sadržani.“

Takozvane retke zemlje, sadrže skup metalnih elemenata, poput sjandijuma, neodimijuma i itrijuma, koji postoje u Zemljinom jezgru. Oni igraju ključnu ulogu u čistoj tehnologiji – bilo da su u pitanju električna vozila, solarni paneli i vetroturbine, piše CNN.

Uprkos njihovom nazivu, ti metali nisu retki u prirodi, ali njih je teško izdvojiti i odvojiti od rude koja ih okružuje.

Kako je cilj sveta da polako prestane da se greje fosilnim gorivima, potrebno mu je sve više retke zemlje kako bi taj cilj i ispunilo. Potražnja za metalima će do 2040. godine skočiti do sedam puta, prema procenama Međunarodne agencije za energetiku.

Američka ponuda ostaje mala, jer je njen jedini veliki rudnik retkih zemalja „Mountain Pass“ u Kaliforniji. Oni trenutno uvoze više od 95 odsto svojih retkih zemljanih elemenata, a većina ih dolazi iz Kine. To je, naravno, ne samo problem po pitanju snabdevanja, već i za bezbednost.

Skenlon kaže da se upravo zbog te težnje da se situacija promeni i ispitivao otpad uglja, kao i drugi nekonvencionalni izvori retkih zemljanih elemenata. „Jedan od tih izvora su ugalj i nusproizvodi uglja“, dodaje.

Iako su retki zemljani elementi slabo koncentrisani u pepelu uglja, u poređenju sa onim što može da se izrudari, prednost je to što su lako dostupni. U SAD se svake godine proizvede 70 miliona tona pepela uglja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.