Kako kažu stihovi Željka Joksimovića, „Ponedeljak, hladan i siv“. Ali, još tri radne nedelje nas dele od kraja godine, ali je kod nekih praznična euforija uveliko tu.
Studenti širom Srbije proveli su još jednu noć na svojim fakultetima, blokirali rad obrazovnih ustanova dok se ne ispune njihovi zahtevi. Iz dana u dan sve je veći broj studenata koji počinju blokade na svojim fakultetima, ali je i sve veći broj profesora koji podržavaju svoje đake.
A dok uz prvu jutarnju kafu ili čaj prelistavamo vesti, jasno je da se svet ne zaustavlja ni na trenutak, niti politika zna da je ponedeljak.
Danas je Svetski dan sećanja na žrtve genocida, ali i dan borbe protiv korupcije. Pore toga, održaće se nekoliko važnih političkih sastanaka u Briselu i Pekingu.
Šta se danas dešava u svetu
Danas je pažnja usmerena na sastanak ministara finansija članica evrozone u Briselu, gde se odlučuje o ključnim ekonomskim pitanjima. Britanska ministarka unutrašnjih poslova Ivet Kuper boravi na severu Francuske, gde će razgovarati o migrantima, dok Kina organizuje multilateralnu ekonomsku konferenciju, koja okuplja stručnjake i zvaničnike iz celog sveta.
DEŠAVANJA KOD NAS
Beograd će danas biti epicentar dešavanja, jer će se u Privrednoj komori Srbije održati konferencija pod nazivom „Svet u 2025“, na kojoj će govoriti ministri i ambasadori iz različitih zemalja. Tema konferencije biće globalni ekonomski izazovi i trendovi koji će oblikovati budućnost, a očekuje se da će se diskutovati o ključnim pitanjima, poput ekonomske održivosti i međunarodnih odnosa. U isto vreme, u Narodnoj skupštini Srbije razmatraju se kandidati za ključne pozicije u institucijama poput Narodne banke i Komisije za kontrolu državne pomoći, što je od velikog značaja za funkcionisanje ekonomskih sistema zemlje.
Na Kriminalističko-policijskom univerzitetu ministar Ivica Dačić otvara tribinu posvećenu borbi protiv nasilja nad ženama, u kojoj će se govoriti o strategijama za sprečavanje nasilja, ali i pružanju pomoći žrtvama.
Na fakultetima širom Srbije odaje se počast stradalima na novosadskoj železničkoj stanici, a blokade se nastavljaju i osipaju širom zemlje.
ZA LJUBITELJE SPORTA
Euforiju ljubiteljima sporta danas donosi Super liga Srbije, utakmicama OFK Beograd protiv Novog Pazara, IMT protiv Napretka i Radničkog Niš protiv Radničkog 1923. Na košarkaškim terenima ABA lige, Crvena zvezda dočekuje Cibonu, dok Mega igra protiv Borca, obećavajući dinamične mečeve.
Englesko, italijansko i špansko prvenstvo takođe su u punom zamahu, što je prava poslastica za ljubitelje sporta.
Vesti koje su obeležile jučerašnji dan
Juče je svet zatekao razvoj događaja u Siriji, gde je režim porodice Asad neočekivano pao nakon munjevite ofanzive opozicionih snaga, koje su, uz pomoć međunarodnih saveznika, preuzele kontrolu nad ključnim regijama. Pad režima označio je kraj višedecenijske vladavine dinastije Asad, ali i otvorio pitanje političkog vakuuma u zemlji iscrpljenoj dugogodišnjim građanskim ratom. Mediji prenose snimke iz Damaska, gde se hiljade ljudi okupilo kako bi slavilo, dok drugi izražavaju zabrinutost zbog potencijalnog haosa koji bi mogao da usledi.
U Novom Sadu, glavni trg bio je preplavljen demonstrantima koji su protestovali zbog kontroverznih odluka lokalnih vlasti u vezi sa urbanističkim planovima i zaštitom životne sredine. Transparenti sa porukama poput „Grad je naš“ i „Stop betonu“ dominirali su okupljanjem, dok su govornici pozivali na veću transparentnost i odgovornost vlasti. Protesti, koji traju već nekoliko dana, privlače sve veći broj građana, a podrška dolazi i iz drugih gradova širom Srbije.
Studentski protesti na beogradskim fakultetima privukli su pažnju javnosti, sa fokusom na zahteve za veću slobodu govora, unapređenje obrazovnog sistema i smanjenje političkog uticaja na univerzitete. Okupljanja su protekla mirno, a mladi su pozivali na sistemske promene i jačanje demokratskih principa.
ISTORIJSKI PRETRES
Na današnji dan, 1641. preminuo je slika Anton van Dajka, jedan od najistaknutijih portretista svog vremena i dvorski slikar engleskog kralja Čarlsa I. Njegova dela ostavila su neizbrisiv trag u baroknoj umetnosti, naročito kroz portrete evropskih monarha i aristokrata. Na isti dan 1905. godine, u Drezdenu je premijerno izvedena opera Saloma Ričarda Štrausa, koja je izazvala veliku pometnju zbog svoje skandalozne tematike, zasnovane na priči Oskara Vajlda. Ova opera postavlja temelje za nove umetničke pravce, ali takođe podseća na društvene i kulturne granice koje umetnost može da pomera.
Godine 1905. u Francuskoj je donet i važan dekret o razdvajanju crkve i države, čime je postavljen temelj za sekularizaciju društva, što će imati dugoročne posledice na političku i kulturnu scenu u Evropi.
1910. godine, smrt Laze Kostića označila je kraj jednog od najvažnijih perioda srpske književnosti, jer je Kostić uno nove oblike u poeziju i obogatio je jezik novim izrazima. Kao začetnik srpske avangardne lirike, njegovo nasleđe i danas živi kroz pesme poput Santa Maria della Salute, koje se svrstavaju među najbolje iz perioda srpskog romantizma.
Početak prveIntifade 1987. godine dogodio se devetog decembra, kada su Palestinci u Gazi i na Zapadnoj obali ustali protiv izraelske okupacije, menjajući tok Bliskoistočne istorije.
U Jugoslaviji je, na današnji Socijalistička partija Srbije pobedila na prvim višestranačkim izborima 1990. godine. Tokom 1990-ih, dešavaju se i značajni međunarodni događaji, poput sankcija UN protiv Jugoslavije 1992. godine, što je dovelo do isključenja jugoslovenske fudbalske reprezentacije iz kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 1994. godine.
Post Views: 479