Petak 13. – dan koji mnogima izaziva nelagodnost, strah i osjećaj da se sprema nešto lose. Ipak, ovaj datum ima kulturne i religijske korene koji su oblikovali našu percepciju.
Teško je sa sigurnošću reći kada je petak 13. postao simbol nesreće, ali mnogi istoričari veruju da je taj datum stekao svoju reputaciju u hrišćanskoj religiji. Biblijska priča o Tajnoj večeri, na kojoj je Juda, 13. gost, izdao Isusa, može da bude dobar početak. Ovaj broj 13 povezivao se sa izdajom i zlom, a sam petak, prema Bibliji, bio je dan kada su se dešavale mnoge nesrećne stvari, uključujući Isusovo raspeće. Ove veze sa religijskim učenjima uticale su na kolektivnu svest i verovanje da je ovaj dan „nesrećan“.
Misterozni brojevi i broj 13
Zašto je baš broj 13 bije “loš glas”? Jedan od razloga može biti taj što je to broj koji sledi broju 12, koji mnogi vide kao simbol savršenstva – 12 meseci u godini, 12 znakova zodijaka, 12 parova rebara u ljudskom telu. Ovaj logički i uravnotežen broj stvorio je osećaj da je 13 „nepoznat“ i stoga nesiguran, izazivajući nelagodu kod ljudi.
Takođe, nordijska mitologija dodaje još jedan sloj misterije – 13. bog, Loki, poznat je po tome što donosi haos, zlo i smrti, čime se dodatno podstiče negativna percepcija broja 13.
Petak 13. i srednjovekovni strahovi
Godine 1307. današnji petak 13. je postao simbol nesreće u očima mnogih, nakon što je kralj Filip IV. u Francuskoj naredio masovno hapšenje vitezova templara. Njihovo hapšenje 13. oktobra tog dana samo je pogoršalo verovanje da je petak 13. dan loših događaja, stavljajući ga na crnu listu u kulturi.
Različite perspektive širom sveta
Iako petak 13. nosi specifičnu reputaciju u većini zapadnog sveta, u nekim zemljama on nije uopšte prepoznat kao loš dan. U Španiji, na primer, veruje se da je utorak 13. dan kada treba biti posebno oprezan, dok Italijani izbegavaju 17. dan svakog meseca, verujući da rimski broj XVII može biti preuređen u latinski izraz „VIXI“, što znači „mogao bih biti mrtav“.
Triskaidekafobija: Strah od broja 13
Za one koji osećaju jaku nelagodnost prema petku 13., postoji čak i medicinski termin – triskaidekafobija, što označava specifičan strah od broja 13. Ovaj termin dolazi od grčkih reči „tris“ (tri) i „kai“ (i) i „deca“ (deset), što zajedno znači „strah od broja 13“. Strah može biti ozbiljan, ali za većinu ljudi, ovo je samo jedna od mnogih supersticija u životu – nešto što možemo da igramo, da bismo dodali malo zabave u naš svakodnevni život.
Zaštitne mere za petak 13.
Iako je ovaj dan prepun legendi i verovanja, ima nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste se osećali sigurnije, ako ste ipak podložni sujeverju.
Jedno od najpoznatijih sujeverja kaže da lomljenje ogledala donosi sedam godina loše sreće. Ako slučajno slomite ogledalo, razmislite o tome da ga pažljivo sakupljate i izbegavate nesreće koje prate ovaj običaj. Takođe, veruje se da je hodanje ispod merdevina loša sreća, jer remeti trougao, simbol života. Merdevine postavljene u obliku trougla imaju snažnu simboliku, pa je verovanje da njihov prolazak stvara negativnu energiju.
Ako slučajno prospete so, to se smatra lošim znakom. Da biste neutralisali nesreću, navodi se da treba da bacite prstohvat soli preko levog ramena kako biste oterali zle duhove.
U mnogim kulturama, crna mačka koja vam pređe put smatra se lošim znakom, naročito na petak 13. Danas je popularno da se ovaj mit svede na šalu, ali u prošlosti se verovalo da crne mačke donose zlu sudbinu.
Verovanje o „pukotinama“ na putu proizilazi iz ideje da hodanje po njima izaziva lošu energiju. Ranije je ovo je smatrano opasnim, dok danas više deluje kao nevin ritual.