Projekcija čuvenog filma „Poslednji tango u Parizu“ (1972), koji prikazuje scenu silovanja, snimljenu bez pristanka glumice Marije Šnajder (Schenieder), otkazana je 24 sata pre termina prikazivanja u francuskoj Kinoteci, zbog pobune feminističkih udruženja.

Odluka je doneta „u pokušaju da se smiri situacija i imajući u vidu bezbednosne rizike“, navodi se u saopštenju Kinoteke.

Samo nekoliko dana ranije održano je suđenje režiseru Kristofu Rudžiji (Christophe Ruggia), koji je optužen za seksualni napad na glumicu Adel Henel (Adele Haenel) kada je imala između 12 i 14 godina.

„Mi smo Kinoteka, a ne ukopani rov. I ne možemo da rizikujemo bezbednost osoblja i reakcije u javnosti“, rekao je za Frans pres direktor te kulturne ustanove Frederik Bono (Frederic Bonnaud).

Kinoteka je krajem 2017. godine otkazala retrospektivu posvećenu reditelju Žan-Klodu Brisou (Jean-Claude Brisseau), osuđenom 2005. za seksualno uznemiravanje.

„Poslednji tango u Parizu“ trebalo je da bude prikazan večeras u 20.00 u okviru retrospektive posvećene američkom glumcu Marlonu Brandu.

Projekciju tog filma je oštro osudila glumica Židit Godreš (Judith Godreche), figura pokreta #MeToo u Francuskoj, rekavši da je to nedostatak poštovanja prema glumici Mariji Šnajder koja je umrla 2011. godine.

Film u režiji Bernarda Bertolučija (Bertolucci) prikazuje odnos jednog američkog udovca na proputovanju kroz Pariz i jedne veoma mlade žene. Njihova veza iza zatvorenih zatvorenih vrata dostiže vrhunac scenom nasilnog seksa i sodomije.

Ta scena koja je filmu donela oznaku X (koja se daje samo za pornografske filmove), izazvala je svojevremeno gnev Vatikana, ali je ušla u istoriju kinematografije, pre nego što je kasnije postala simbol seksualnog nasilja u sedmoj umetnosti.

Holivudska glumica Džesike Čestejn je 2017. godine osudila tu scenu.

„Svima onima koji su uživali u filmu, gledali ste devojku od 19 godina koju siluje 48-godišnji muškarac. Reditelj je planirao taj čin. Muka mi je od toga“, rekla je ona.

Još 70-ih godina prošlog veka Marija Šnajder nije ćutala o tom traumatičnom snimanju, pominjajući dvostruko silovanje od glumca i reditelja koji je odlučio da snimi scenu, a da joj to nije rekao.

Kinoteka je pre otkazivanja projekcija obećala da će se o tome voditi debata sa publikom.

„Film je uspeo da izazove skandal dva puta, više od 50 godina kasnije“, rekao je direktor Kinoteke Frederik Bono, podsećajući da je ostvarenje bez problema prikazano u Kinoteci 2017. godine, kao omaž direktoru fotografije filma.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.