Predstavnici mađarskog predsedavanja Evropskom unijom zvanično su uputili pismo Srbiji u kome se od zemlje traži da pripremi svoju pregovaračku poziciju za otvaranje Klastera 3, piše N1.
„U ime Evropskog saveta, potpisao sam pismo kojim pozivam Srbiju da pripremi svoje pregovaračke pozicije za poglavlja 16 i 19 u okviru Klastera 3: Konkurentnost i inkluzivni rast. Veliki korak koji podstiče pristupne pregovore Srbije i proces proširenja – ključni je prioritet predsedavanja Mađarske“, naveo je na društvenoj mreži X mađarski predstavnik Odor Balint.
Prema ranijim saznanjima N1, radi se se o poglavljima 16 – oporezivanje i 19 – socijalna politika i zapošljavanje.
Od Srbije se očekuje da navede spisak koraka koje će učiniti kako bi ceo klaster bio otvoren, a koji se pre svega odnosi na jačanje vladavine prava.
Iako su se dogovorili oko poziva Srbiji, ambasadori EU nisu predstavili pregovarački okvir EU, već će o budućim koracima Brisela biti reči naknadno.
Poziv državi da dostavi svoju pregovaračku poziciju je deo redovne procedure koja prethodi otvaranju svakog klastera, a zvaničnu potvrdu odluke trebalo bi da donese Savet za opšte poslove EU na današnjem sastanku.
Prema nekim najavama iz diplomatskih izvora, EU bi mogla da se vrati na temu otvaranja Klastera 3 već u januaru ili februaru, međutim u tekstu zaključaka se ne navode rokovi već da će Unija ponovo razmotriti ovo pitanje na osnovu napretka Srbije u oblastima vladavine prava i normalizije odnosa sa Prištinom, što su ključne oblasti.
Another day, another IGC! The 2nd Intergovernmental Conference with Albania during Hungarian presidency is underway, reaffirming our priority to accelerate the accession process of the Western Balkans.#HU24EU
🇭🇺🇪🇺 pic.twitter.com/SGgxrX1qRR— Hungarian Presidency of the Council of the EU 2024 (@HU24EU) December 17, 2024
Predsednik Evropskog Saveta Antonio Košta izjavio je juče, a pred samit lidera EU i Zapadnog Balkana, da bi Srbija mogla da napravi neki napredak u pregovorima u pristupanju EU, imajući u vidu neke pozitivne ocene EK i kako je ocenio – nešto bolju usklađenost sa spoljnom politikom EU koja, kako je dodao, nije potpuno usklađena, ali „ima napretka u pogledu Ukrajine“. Dodao je i da je Srbija veoma snažna podrška Ukkrajini na diplomatskoj, humanitarnoj i vojnoj osnovi i važan saveznik u borbi ukrajinskog naroda za pravedan i trajni mir.