Sreda nam donosi nekoliko lepih stvari. Lepo vreme – kako kažu meteorolozi „za ovo doba godine“. Tačno smo na polovini radne nedelje što znači da je novi broj Nedeljnika još malo u prodaji, a što takođe znači da vas još nekoliko sati od toga da dobijete mali sneak peek u to kako izgleda novi broj.
Što se studenata tiče, kod njih ništa novo. Oni i dalje traže odgovore a sve više srednjoškolaca im se pridržuje u blokadama. Takođe, tu su apeli za pomoć u vidu hrane, higijenskih proizvoda, posteljine, pa ako ste u prolazu,,, Samo kažem.
ŠTA NAS ČEKA DANAS
Danas se obeležava svetski dan migranata. Kao posledica velikog i rastućeg broja izbeglica u svetu, Godine 2000. je odlukom Generalne skupštine UN ovaj dan izglasan kao dan za širenje informacija o ljudskim pravima i toleranciji.
U Briselu će se održati Samit Evropske unije i Zapadnog Balkana, uz prisustvo predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Premijer Albanije, Edi Rama, sastaje se sa komesarkom EU za proširenje, Martom Kos, dok će u Evropskom parlamentu biti uručena nagrada Saharov. U Njujorku se održava sastanak Saveta bezbednosti UN o palestinskom pitanju i glasanje o obnovi mandata snaga UN na Golanskoj visoravni.
U regionu, ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić počinje dvodnevnu posetu Grčkoj, gde će se sastati s visokim zvaničnicima, uključujući premijera Kirjakosa Micotakisa.
U Srbiji, dan započinje nizom sastanaka u Beogradu, među kojima su susreti predsednice parlamenta Ane Brnabić s britanskim specijalnim izaslanikom i premijera Miloša Vučevića s ambasadorom SAD Kristoferom Hilom. Paralelno, održavaju se diskusije o migrantima, uzbunjivačima i zaštiti informacija, dok će gradonačelnik Aleksandar Šapić predstaviti planove za narednu godinu. Ministarka rudarstva i energetike uručiće ugovore za projekte solarnih panela u Ubu, dok će ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović predstaviti nacrte zakona u Nišu. Plan je bio da ministarka juče ode u posetu Nišu, međutim, bio je otkazan. Urzo nakon najave studenata da će protestovati ispred Univerziteta tokom sastanka koji je ministarka imala zakazano, poseta je otkazana uz obrazloženje da je u toku sednica Vlade i da se ne zna do kada će trajati, navodi niški portal.
Na sportskom planu, Crvena zvezda igra protiv Efesa u Istanbulu u Evroligi, dok futsal reprezentacija Srbije dočekuje Češku u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2026. godine.
U Žagubici će biti primopredaja donacije Vlade Japana, dok u Beogradu u Dorćol Placu Hemofarm fondacija organizuje tribinu „Na kafi s psihologom“. Dan završava otvaranjem legata Zorana Simjanovića u Jugoslovenskoj kinoteci.
Šta je obeležilo jučerašnji dan
Prema izveštaju Amnesty International-a novinari, ekološki aktivisti i borci za ljudska prava bili su meta sofisticiranih tehnologija za špijuniranje. Zato su se mnogi zapitali da li zaista možemo da znamo da li neko proverava naše uređaje?
Na to pitanje je, za čitaoce Nedeljnika, odgovorio je Danilo Krivokapić iz Share fondacije: „Prvi put imamo eksplicitne dokaze da je ovakva vrsta špijunskog softvera korišćena na telefonima aktivista i novinara i dokaze koji upućuju na to da su ti podaci slain na servere BIA-e, da su instalirani tokom zadržavanja u policijskoj stanici. Kao fondacija mi smo se tim tvrdnjama bavili već godinama, uvek smo imali indicije, ali je ovo prvi put da imamo dokaze“.
Celu vest i o tome kako zapravo funkcioniše NoviSpy pročitajte ovde.
„Građevinski dnevnici otkrivaju odgovornost“: Đajić za Nedeljnik
U objavljenim dokumentima o padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu nema ničega osim kratkih rečenica koje ne otkrivaju detalje koji su doveli do pada nadstrešnice u Novom Sadu, tvrdi inženjer geologije Zoran Đajić.
U razgovoru za sajt Nedeljnika, Đajić dodaje da se detalji oko toga šta je sve rađeno prilikom rekonstrukcije nalaze u građevinskim dnevnicima, a oni nisu objavljeni.
Šta je sve Đajić rekao o otvaranju građevnski dokumentacije možete pročitati ovde.
Studentske blokade se šire u Kragujevcu
U Kragujevcu su u blokadu stupili i studenti Ekonomskog fakulteta, koji su prethodno u 11.52 zajedno sa studentima Pravnog fakulteta 15-minutnom tišinom odali poštu stradalima u nesreći na železničkoj stanici u Novom Sadu. Tom prilikom su ispred Ekonomskog fakulteta istakli plakate sa crvenom šakom, a ispisane su i poruke „Pravda zove da l’ čuješ?“, „Pravde će biti tek kada nepravedni padnu“.
Važno je spomenuti i beogradske studente. Na zvaničnoj stranici Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu studenti su najavili veliki protest, zajedno sa poljoprivrednicima, za nedelju 22. decembar na trgu Slavija. Uz to studenti FON-a imali su i jednog zanimljivog gosta u toku svojih blokada, a ovde pogledajte ko je to bio.
Tu su naravno i studenti iz Novog Sada, koji su juče ispred zgrade pokrajinskog parlamenta organizovali protest. O tome detaljnije pročitajte u tekstu na našem sajtu.
Dolazak ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović na jučerašnji razgovor sa rektorom, prorektorima i dekanima blokiranih fakulteta u Nišu je otkazan, javljaju Južne vesti.
Šef ruskih snaga za nuklearnu zaštitu ubijen u eksploziji u Moskvi
Ruski general Igor Kirilov, načelnik snaga za nuklearnu, biološku i hemijsku zaštitu, ubijen je bombom postavljenom u skuter ispred njegove zgrade u Moskvi. Ukrajinska služba bezbednosti (SBU) preuzela je odgovornost za napad, navodeći da je Kirilov bio „legitimna meta“.
Šta sve tačno znamo o ubistvu ruskog generala možete pročitati ovde.
Vučić poručio Vučeviću da se pripremi za rekonstrukciju vlade
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da bi voleo da je video „više hrabrosti“ kod mnogih članova vlade po pitanju aktuelnih blokada i protesta i pozvao premijera Miloša Vučevića da se „od marta do maja“ pripremi za rekonstrukciju kabineta. Vučić je na sednici vlade Srbije, kojoj prisustvuje na poziv premijera, pozvao ministre da se ne kriju, već da se posvete svom poslu.
A Koga je sve Vučić iskritikovao na sednici Vlade u Palati Srbija pročitajte u tekstu na sajtu Nedeljnika.
Evropska unija, Srbija i Klaster 3
Ministri EU juče su zvanično odobrili pismo kojim se poziva Srbija da podnese svoju pregovaračku poziciju u okviru Poglavlja 16 i Poglavlja 19, koji su deo Klastera 3 – Konkurentnost i inkluzivno pravo, što je, kako je rečeno, odluka kojom Srbija pravi korak bliže pristupanju EU, saopštilo je danas mađarsko predsedništvo Unije na svom nalogu Iks.
.
Preminula španska glumica Marisa Peredes
Španski mediji juče su javili tužnu vest za sve ljubitelje Almodovarovih filmova i za sve ljubitelje španske kinematografije – preminula je Marisa Peredes.
Na našem sajtu možete pročitati kratak osvrt na njenu karijeru.
Aktivisti Ne damo Jadar ušli u hotel gde se održava koktel kompanije Rio Tinto
Aktivisti udruženja „Ne damo Jadar“, pojedini građani i poslanici opozicije ušli su danas u hotel „Hilton“ u Beogradu gde bi u jednoj od sala trebalo da se održi koktel veče kompanije „Rio Tinto“.
Čitajte ovde.
Bačena dimna bomba na sednici Ustavnog odbora Skupštine Crne Gore
Na sednici Ustavnog odbora Skupštine Crne Gore bačena je dimna bomba.
Kako sprečiti da se dete uplaši loše ocene
Na našim telefonima u ponedeljak uveče svi smo dobili istu poruku. U okviru sistema Pronađi me, koji je pokrenuo MUP, bili smo obavešteni da je nestao jedanaestogodišnji dečak iz Beograda. Ova priča ima srećan kraj, jer je dečaka (11) pronađen živ i zdrav nakon nekoliko sati.
Ministar unutašnjih poslova Ivica Dačić, rekao je da se, po završetku druge smene u školi, dečak nije vratio kući zbog, kako navodi, loše ocene.
Pedagškinja psihoterapeutkinja Biljana Ćulafić je objasnila, za Nedeljnika, kako sprečiti da se dete uplaši loše ocene.
ISTORIJSKI PRETRES
U 14. veku, tačnije 1398. godine, tatarski vojskovođa Timur Lenk zauzeo je indijski grad Delhi, ostavljajući neizbrisiv trag u istoriji te regije. Kasnije, u 18. veku, 1737. godine, svet je izgubio Antonija Stradivarija, čuvenog italijanskog graditelja gudačkih instrumenata. Njegove violine, poznate po nenadmašnom kvalitetu zvuka, postale su sinonim za savršenstvo, a od njegovih 1.100 izrađenih instrumenata sačuvano je oko 500 violina, 12 viola i 50 violončela.
Na isti dan, Johan Gotfrid fon Herder, nemački pisac, filozof i teolog, preminuo je 1803. godine, ostavljajući iza sebe značajan uticaj na nemački romantizam i književni pokret „Šturm und Drang“. Među njegovim radovima posebno se ističe zbirka „Glasovi naroda u pesmama“, u kojoj se našla i „Hasanaginica“, prevedena od strane Getea.
Engleski fizičar Džozef Džon Tomson, koji je 1856. godine rođen, promenio je tok nauke otkrićem elektrona i atomističke strukture elektriciteta. S druge strane, švajcarski slikar Paul Kle, rođen 1879. godine, uneo je irealni svet u ekspresionističko slikarstvo, anticipirajući nadrealizam. Njegov rad bio je deo grupe „Plavi jahač“, zajedno sa Kandinskim i Markom.
U SAD-u, 1865. godine, ratifikovan je 13. amandman kojim je ukinuto ropstvo, dok je američko-panamski ugovor iz 1903. godine omogućio SAD-u kontrolu nad zonom Panamskog kanala. Na evropskom kontinentu, Vili Brant, rođen 1913. godine, kao nemački kancelar, zadivio je svet svojom politikom sporazumevanja i pokretom pomirenja, što mu je donelo Nobelovu nagradu za mir 1971. godine.
Tokom Prvog svetskog rata, 1916. godine, završena je desetomesečna bitka kod Verdena, jedna od najkrvavijih bitaka, sa stotinama hiljada žrtava s obe strane. U Drugom svetskom ratu, 1940. godine, Adolf Hitler naredio je pripremu invazije na Rusiju, poznatu kao „Operacija Barbarosa“.
Kasnije, tokom Vijetnamskog rata, SAD su 1972. godine sprovele masovno bombardovanje Hanoja koje je trajalo 12 dana. Tragedije su zabeležene i u Italiji, gde je 1970. godine stupio na snagu zakon o razvodu braka, uprkos protivljenju katoličke crkve, te u Indiji 2005. godine, kada je u jurnjavi za humanitarnom pomoći stradalo 43 beskućnika.
Brojni pojedinci ostavili su neizbrisiv trag: Žilber Beko, francuski pevač, preminuo je 2001. godine; Oskar Danon, srpski kompozitor i dirigent, napustio nas je 2009. godine, dok je Vaclav Havel, vođa češke „plišane revolucije“, preminuo 2011. godine. U međuvremenu, 2014. godine, u Beogradu je otvoren Pupinov most, značajan infrastrukturni projekat koji povezuje Zemun i Borču.
Političke tenzije nastavile su se i u novijoj istoriji. Na primer, 2018. godine, belgijski premijer Šarl Mišel podneo je ostavku zbog nesuglasica unutar vlade, dok je 2023. godine koalicija „Srbija protiv nasilja“ zatražila poništenje izbora u Beogradu, optužujući vlasti za neregularnosti.
Lektira za danas
Kao što već znate, Ante Tomić i Dragoljub Draža Petrović se na sajtu Velike priče dopisuju u kolumni “Jesi li video ovo?” na sajtu Velikih priča, Prepiska je pretočena i u knjigu koju možete naći u svim knjižarama. Tako je Ante danas Draži pisao o natječaju za najboljeg okupatora. „Da su samo od Istre do Sandžaka vladali Talijani…“ piše Tomić.
Slobodan Vujanović je odgledao film o našem košarkašu Draženu Petroviću, a da li mu se dopao, saznaćete u njegovom novom tekstu na sajtu Velikih priča.
Ivan Radojčić je pisao o Ozempiku, nezaobilaznoj temi ove godine, a Ina Poljak kaže „Na potezu su ostali, dobri ljudi, u suprotnom, desi se trijumf zla ili, kako bi filozof Edmund Burke rekao: „Sve što je potrebno za trijumf zla je da dobri ljudi ne čine ništa““