Povod za ove razgovore bilo je istraživanje „Šta čitate u pobunjeno vreme?”, koje je tokom ove godine sa više od 450 ispitanika i ispitanica realizovalo udruženje Pobunjene čitateljke.

„U svetlu brojnih događaja i pobuna ove jeseni, kako u sektoru kulture tako i u celom društvu, najavljeni serijal razgovora osim za predstavljanje rezultata istraživanja, poslužiće kao mesto za razgovor o pobunama koje se dešavaju u savremenim književnim delima, o onima koje nastaju kritičkim čitanjem i promišljanjem, kao i o pobunama koje se dešavaju svuda oko nas”, navode Pobunjene čitateljke.

Tako je serijal „Čitanje. Kritika. Pobuna!” otvoren 16. decembra u Užicu, gde su pred brojnom publikom bara Tronožac o čitanju, kritičkom razmišljanju i pobunama razgovarale Gordana Danilović (Festival Na pola puta), Nela Tomić Bogdanović (Narodna biblioteka Užice) i Katarina Kostić (Novosadska razmena knjiga). Moderatorka razgovora Nađa Bobičić (Pobunjene čitateljke) tom prilikom posebno je akcentovala pobunu Bibliotekarskog društva Srbije čije su članice i članovi nedavno ustali protiv uvođenja novog sistema naplate autorskih prava koji ozbiljno preti da ugrozi javne biblioteke u celoj zemlji.

Sledeći razgovor biće održan u Beogradu i to 23. decembra u 19 časova u Krokodilovom centru (Karađorđeva 43), sa posebnim osvrtom na načine na koje čitalačke prakse i navike utiču na razvijanje kritičkog razmišljanja kod mladih, a time i na njihove pobune protiv brojnih nepravdi koje pogađaju savremena društva. U razgovoru će učestvovati spisateljica Jasminka Petrović, pisac i aktivista Vladimir Arsenijević, kao i studentkinja srpske i svetske književnosti na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu Iva Hadnađ. U ulozi moderatorke naći će se kritičarka Irena Jovanović iz Pobunjenih čitateljki.

Dan kasnije serijal „Čitanje. Kritika. Pobuna!” biće nastavljen i u Novom Sadu, od 14 časova u knjižari Bulevar Books (Bulevar Mihajla Pupina 6), kada će više reči biti i o studentskim i građanskim protestima koji se odvijaju proteklih sedmica, ali i protestima kulturnih radnica i radnika za bolje uslove rada u nezavisnom sektoru. Tom prilikom okupiće se novinarka i aktivistkinja organizovane grupe SviĆe Jelena Božić, programska asistentkinja u Inicijativi mladih za ljudska prava i članica neformalne grupe STAV Doroteja Antić, filmski reditelj i student Fakulteta dramskih umetnosti Siniša Cvetić, kao i kulturna radnica i članica Radne grupe za kulturne politike Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije Marijana Cvetković, dok će razgovor moderirati kritičar Borisav Matić iz Pobunjenih čitateljki.

Događaji u Beogradu i Novom Sadu poslužiće i kao prilika da se sakupe donacije za studentkinje i studente koji već nedeljama uspešno blokiraju fakultete, ali i javne površine širom zemlje, zahtevajući objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, procesuiranje odgovornih za pad nadstrešnice u kojoj je 1. novembra izgubilo život 15 ljudi, kao i otkrivanje počinilaca i odgovornih za napade na studente tokom mirnih protesta.

Za sve one koji nisu u mogućnosti da prisustvuju ovim susretima, serijal razgovora uživo imaće i svoj onlajn nastavak. Do kraja meseca na YouTube kanalu Pobunjenih čitateljki biće objavljeno šest epizoda Pobunjenog podkasta. U ovim razgovorima sa ljudima iz sveta umetnosti i aktivizma, biće reči o savremenoj književnosti sa posebnim osvrtom na čitalačke prakse, teme poput

Pomenuto istraživanje, razgovori i podkast deo su projekta Kritičarska pobuna koji realizuju Pobunjene čitateljke, a koji je podržan od strane projekta Kultura za demokratiju (CFD).

Kultura za demokratiju pruža podršku nezavisnoj kulturnoj sceni u Srbiji da, koristeći kulturu i umetnost, podstiče kritičko i kreativno razmišljanje o društvenim temama koje su od važnosti za lokalne zajednice. Takođe, projekat Kultura za demokratiju podstiče saradnju aktera na nezavisnoj kulturnoj sceni, kreirajući na taj način prostor za promociju pluralističkih vrednosti i interkulturalnog dijaloga u Srbiji. Prva faza projekta traje od oktobra 2021.godine do februara 2025. i podržava ga Vlada Švajcarske, a sprovodi Hartefakt fond.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.