U konkurenciji više od 160 prijavljenih projekata, 12 startapova ponudilo je najinovativnije ideje na četvrtom godišnjem StarTech konkursu i zasluženo osvojilo grantove u ukupnoj vrednosti od pola miliona dolara. Među nagrađenim rešenjima su sistem za prevođenje na znakovni jezik, motor za čamac koji smanjuje zagađenje, inovativna ronilačka oprema i platforma za preciznu medicinu na ćelijskom nivou. Bespovratna sredstva do 50.000 dolara pomoći će im da u narednih godinu i po dana razviju svoje proizvode i osvoje domaće i inostrano tržište. Osim finansijske podrške, ove godine je prvi put pet inovatora ušlo u Program ubrzanog razvoja koji obuhvata obuke i mentorstvo.
„StarTech predstavlja pravi primer kako saradnja između privatnog sektora, nevladinih organizacija i države može da donese konkretne rezultate. Zahvaljujući ovoj podršci, brojni startapi i mala i srednja preduzeća ostvarili su značajne korake u razvoju svojih ideja, plasirajući ih na domaće i međunarodno tržište. Posebno bih želela da istaknem značaj povezivanja akademske zajednice sa privredom, što je jedan od glavnih fokusa programa StarTech. Ovakva saradnja omogućava ne samo razvoj primenjenih istraživanja, već i kreiranje uslova za veći transfer tehnologija i uključivanje mladih u inovacione tokove“, kaže ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović.
StarTech inovacije su dokaz da je Srbija izvor talentovanih ljudi i dobrih ideja, ističe izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović.
„U prva tri ciklusa podržali smo 82 inovatora sa oko tri miliona dolara bespovratne podrške. Podaci govore da su grantisti do sada zaposlili oko 100 visokokvalifikovanih ljudi. Posebno smo zadovoljni što u podršci inovatorima koje smo izabrali nismo bili sami – oko 30% anketiranih StarTech grantista izjavili su da su dobili bespovratna sredstva i iz drugih izvora“, objašnjava Violeta Jovanović.
Zahvaljujući idejama dosadašnjih StarTech „zvezda“ građani Srbije mogu da putem senzora prate telesnu temperaturu beba, odrede fer cenu automobila koji žele da kupe, koriste probiotik za dijabetes, a dostupna im je i ambalaža i pribor za jelo od 100% prirodnog materijala… Uz podršku ovog programa prvi mobilni CT skener stigao je na tržište Amerike, a preparat protiv heliko bakterije dobio je dozvolu institucija SAD za plasman na tom tržištu. Skoro polovina dosadašnjih grantista već je prisutno na tržištima u oko trideset zemalja među kojima su Australija, Japan, Kina, Koreja, Egipat, Malta…
„Grantovi su najvidljiviji, ali ne i jedini deo StarTech programa. Zajedno sa Vladom Srbije i NALED-om radimo na unapređivanju inovativnog poslovnog okruženja. Kroz Export Hub u Nišu pružamo podršku biznisima za pristup međunarodnim tržištima, podstičemo nove vidove finansiranja, poput VC fondova i biznis anđela, a sve sa ciljem da ovaj startap ekosistem nastavi da raste, koristi izvanredne talente koje imamo, privlači međunarodne investitore, ali i kompanije da za svoje biznise traže rešenja kod nas“, kaže generalni direktor kompanije Philip Morris International za Jugoistočnu Evropu Aleksandar Jakovljević i poručuje inovatorima da veruju u svoje ideje jer u Srbiji ima ko da ih podrži.
Ovogodišnji dobitnici grantova su Advanceboat, Biocarst, Fishbone, Fragment Incorporated, Genial, Global Electronic Solutions, HR World, LeadDelta, Nexum Energy, RedTech, Roglic Company i RotoDyna.
U Program podrške ubrzanom razvoju startapa ušli su BeeBoo, preduzetnik iz Niša Dušan Pavlović, Persida, Privacy Champion i RotoDyna.
StarTech je šestogodišnji projekat podrške inovacijama i digitalnoj transformaciji privrede koji sprovodi NALED u saradnji sa Vladom Srbije, a koji sa osam miliona dolara finansira kompanija Philip Morris.