Svega nekoliko dana je ostalo do „najluđe noći“ u godini. Ili je „najluđa“ noć bila u nedelju, kada su studenti, ali i svi koji im pružaju neizmernu podršku izašli na ulice Beograda. Kada je čitav grad zaćutao. Kada su se građani stopili u jednu nepreglednu masu, koja je brojala preko 100.000 građana, čineći tako nedeljni protest najvećim u istoriji države.

E, to jeste bilo „najluđe“ i „najlepše“ u ovoj godini.

Naučili su nas studeti i đaci šta znači solidarnost. Naučili su nas šta znači borba i koliko je ta borba jaka i nepresušna kada je za bolje sutra. Za budućnost, ne samo njihovu, za budućnost svih nas. Za posao bez partijske knjižice, za koji je „samo“ diploma garant. Za sigurniji, bezbedniji, lagodniji život.
Opet su, ko zna koju noć proveli na fakultetima, a kako su juče poručili, tamo će provesti i praznične noći, jer njihovi zahtevi još nisu ispunjeni.

A šta se to dešava danas?

Danas će u dvorištu Isidorine gimnazije u Novom Sadu biti održan javni čas, sa simboličnim početkom u 11:52. Đaci ove škole najavili su da će to organizovati svakog narednog petka tokom raspusta.

Studenti novosadskog Pravnog fakulteta obavestili su javnost da se blokada tog fakulteta nastavlja, iako je rukovodstvo i većina nastavnog osoblja odustala „od stvarne podrške studentima“. U saopštenju su naveli da je danas održan Zbor nastavnog osoblja na kome je izglasano da će se januarski rok, uprkos zahtevima Plenuma studenata, ipak održati kao da postoje redovne okolnosti.

„Od ukupno 46 nastavnika i saradnika, zahtevima studenata podršku je pružilo 18 delegata, dok je 25 delegata uskratilo podršku, a troje je ostalo uzdržano“, preciziraju studenti.

Danas se obeležava i Badnji dan po Gregorijanskom kalendaru pa će tako poglavar Rimokatoličke crkve, papa Franja predvoditi ponoćnu misu pred Božić. U Moldaviji Maja Sandu zvanično počinje drugi mandat kao predsednica Moldavije.

U  Katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije u Beogradu kardinal Ladislav Nemet služiće misu na Badnji dan.

Danas će u 10 časova u Medija centru biti održana konferencija za novinare Beogradskog centra za ljudska prava, Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, Građanskih inicijativa, CRTE, Inicijative mladih za ljudska prava, Nezavisnog udruženja novinara Srbije, Jukoma i drugih organizacija o „prisilnom otključavanju i zaražavanju špijunskim softverom“ telefona novinara u Srbiji.

U isto vreme u Vladi Srbije biće uručena priznanja „Za žene u nauci“. Govoriće ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović i predsednik Komisije za saradnju sa Uneskom Goran Milošević.

U 10.30 u Ministarstvu poljoprivrede održaće se konferencija za novinare ministra Aleksandra Martinovića o aktuelnim temama u tom sektoru, dok će u zgradi Predsedništva biti održan sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa ambasadorom Rusije Aleksandrom Bocan-Harčenkom u 11:45.

Nakon sinoćnjeg derbija, ljubitelje sporta čeka mali predah od utakmica danas.

NASLOVNe strane

DANAS – „Nevidljivi“ organizatori bunta – problem za vlast“, o protestu studenata na beogradskom Trgu Slavija. „Prelazna vlada – častan izbor za Vučića“, smatraju predstavnici opozicije.

NOVA – List piše o protestu studenata i poljoprivrednika na beogradskom Trgu Slavija, u tekstu pod naslovom: „Noć kada je strah promenio stranu“. „Na raspust bez ocena“, piše list navodeći da je to odluka reprezentativnih sinikata u prosveti.

POLITIKA – „Kurti blokirao učešće Srpske liste na izborima“,  o dešavanjima na Kosovu, uoči februarskih parlamentarnih izbora. „Zavšeno turbulentno polugodište“, o zimskom raspustu za srednjiškolce i učenike u Srbiji.

ŠTA SE JUČE DEŠAVALO?

Ministar spoljnih poslova Srbije, Marko Đurić, otvorio je Ambasadorsku konferenciju u Beogradu, naglašavajući potrebu za sagledavanjem spoljnopolitičkog nastupa Srbije u trenutku intenzivnih geopolitičkih okolnosti. Ministarka za evrointegracije, Tanja Miščević, osvrnula se na izazove u procesu pristupanja EU, ističući 2026. godinu kao cilj za usklađivanje sa evropskim standardima, dok je predsednica Skupštine Ana Brnabić upozorila na značaj i izazove 2025. godine za Srbiju i region.

U Beogradu je u nedelju održan masovni protest na Slaviji, koji je, kako je juče javljeno, prema različitim izvorima okupio između 29.000 i 100.000 ljudi. Profesor Jovo Bakić istakao je revolucionarnu pravdu kao rešenje za studentske zahteve, dok je premijer Miloš Vučević izrazio nejasnoću oko njihovih konkretnih ciljeva. Studentkinja Emilija Milenković odbila je poziv na dijalog sa ministarkom prosvete, ističući da studentski zahtevi ne dotiču nadležnosti tog ministarstva.

Na međunarodnom planu, rumunski predsednik Klaus Johanis poverio je mandat za formiranje nove vlade Marselu Čolakuu, dok je u Gazi nastavljeno nasilje s tragičnim bilansom preko 45.000 poginulih od početka sukoba. Francuska je obeležila dan žalosti zbog posledica ciklona na Majotu, a američki ambasador Kristofer Hil izrazio je zabrinutost zbog vlasništva Naftne industrije Srbije u rukama Rusije.

Iz Republike Srpske, predsednik Srpske demokratske stranke Milan Miličević zatražio je pomoć predsednika Srbije Aleksandra Vučića za očuvanje mira i stabilnosti u regionu. Istovremeno, ministar spoljnih poslova Azerbejdžana Džejhun Bajramov pohvalio je dinamične odnose sa Srbijom i najavio dalju saradnju na ekonomskom i kulturnom planu.

Opširniji pregled dana pogledajte ovde.

ISTORIJSKI PRETRES

Na današnji dan 1524. preminuo je portugalski moreplovac Vasko da Gama, poznat po otkriću pomorskog puta do Indije. Njegova avantura oko Afrike promenila je tok istorije i učvrstila portugalsku kolonijalnu vlast. Istog dana 1982. napustio nas je i Luj Aragon, osnivač nadrealističkog pokreta i pesnik Pokreta otpora, dok je 2008. preminuo Harold Pinter, britanski nobelovac i dramski pisac koji je hrabro kritikovao svetske politike.

Godine 1941. rođen je španski sveštenik Injasio de Lojola, osnivač jezuita, čija „Duhovna vežba“ i danas inspiriše mnoge. U 1798.rodio se Adam Mickjevič, poljski romantik i autorb„Gospodina Tadije“, dok je 1818. rođen Džejms Preskot Džul, fizičar koji je definisao zakon očuvanja energije i po kome je nazvana jedinica „džul“.

Davne 1814. SAD i Velika Britanija potpisale su mir u Gentu, čime je završen rat iz 1812. Premijera Verdijeve opere „Aida“ održana je 1871. u Kairu, donoseći glamur drevnog Egipta na pozornicu, dok je 1943. general Ajzenhauer imenovan za komandanta savezničkih snaga za invaziju na Francusku.

Na današnji dan, 1999. godine, „Mali princ“ proglašen je knjigom veka u Francuskoj, dok je 2017. tropska oluja „Tembin“ na Filipinima ostavila iza sebe stotine stradalih i raseljenih. Prošle godine, građanski protesti u Beogradu ispisali su još jednu stranicu borbe za pravdu i slobodu.

Lektira za danas

A na Velikim pričama danas vas čeka nekoliko sjajnih, velikih tekstova. Počećemo sa kulturom, i filmom „The Room Next Door“, za koji Slobodan Vujanović kaže da nema ni „a“ od „Almodovara“. Meni se, film, na primer dopao, ali mi se dopada i Vujanovićeva analiza filma.

Potom idemo do pozorišta. Ana Mitić je pisala o predstavi „Sedam sati sunčeve svetlosti“, koja je, nesvakidašnje sjajna. Anin tekst je sjajan, ali ne nesvakidašnje, već standardno sjajan.

Introspekcija sevdalinke odražava borbu Bosne da pomiri različite kulturne utjecaje, čineći je ogledalom ličnog identiteta, a ne nacionalne pripadnosti – Piše Elameri Škrgić

Nikola Božilović je napisao „jednu priču o studentskim protestima i profesorki Golubović“, a Drža o tome kako izgleda kad “Đinđićeva deca” zapevaju „Izađi mala“.

Svetu je potrebna nova agrarna revolucija, a do nje bi mogla da dovede široka upotreba regenerativne poljoprivrede, piše Ognjen Terzin. 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.