Kompanije u Srbiji većinski se finansiraju bankarskim kreditima, ali sve češće traže i alternativne izvore finansiranja. Korporativne obveznice pružaju takvu priliku, omogućavajući kompanijama veću fleksibilnost u pogledu rokova dospeća i oslobađajući ih, po pravilu, obaveze davanja sredstava obezbeđenja. S druge strane, investitorima korporativne obveznice nude mogućnost za ostvarivanje profita kroz isplatu kamata, kao i diversifikaciju portfolija.
Zahvaljujući brojnim prednostima kako za izdavaoce, tako i za investitore, nije iznenađujuće što interesovanje za korporativne obveznice u Srbiji raste. Značajnu ulogu u ovom procesu ima i „Projekat razvoja tržišta kapitala“, koji finansira Međunarodna banka za obnovu i razvoj kreditom od oko 30 miliona dolara. Cilj projekta je jačanje tržišta korporativnih obveznica kao dodatnog načina finansiranja domaćih kompanija i podsticanje razvoja tržišta kapitala.
Takođe, tokom proteklog perioda mogu se videti i napreci u stvaranju povoljnijih uslova na tržištu kapitala, optimizaciji regulatornog sistema, kao i kreiranju efikasnog institucionalnog okvira. Pomenuti pozitivni faktori vode ka tome da se početkom 2025. godine očekuje emisija većeg broja korporativnih obveznica, koje će dalje uticati na razvoj tržišta kapitala u Srbiji. Ove emisije mogu poslužiti kao primer uspešne prakse za druge kompanije, podstičući i njih na izdavanje korporativnih obveznica. Istovremeno, jačanje infrastrukture za trgovanje ovim instrumentima moglo bi znatno povećati efikasnost i atraktivnost tržišta kapitala u Srbiji.
Na globalnom tržištu korporativnih obveznica, pažnja se dodatno usmerava na zelene i tematske obveznice, te se može očekivati da će se ovaj trend nastaviti i u Srbiji. Zelene i tematske obveznice, pored prilike za diversifikaciju portfolija, omogućavaju i ulaganja u projekte koji podržavaju održivi razvoj, čime se dodatno stimuliše dinamika tržišta kapitala.