Studenti u blokadi objavili su danas šta još nije ispunjeno od zahteva koje su ispostavili pre ulaska u blokade.

Oni su na internetu demantovali vlast koja tvrdi da su studentski zahtevi ispunjeni.

S obzirom na to da predstavnici vlasti tvrde da su zahtevi ispunjeni, studenti, koji tvrde potpuno suprotno, ponovo su objavili spisak zahteva. Evo šta kažu:

Studenti zahtevaju sledeće stvari:

  • Objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu
  • Odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata i mladih na protestima povodom pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu
  • Podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente i profesore i njihovo procesuiranje
  • Povećanje izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove državnih visokoškolskih ustanova od 20 odsto

Prvi zahtev: Šta je objavljeno, šta nedostaje

Vlada Srbije je na svom sajtu  dosad objavila veliki broj dokumenata vezanih za rekonstrukciju pruge i zgrade Železničke stanice u Novom Sadu. Deo svoje dokumentacije objavilo je i preduzeće Infrastruktura železnice Srbije, navodeći da se ugovori sa podizvođačima i gradilišna dokumentacija nalaze kod izvođača radova i Stručnog nadzora.

Međutim, Građevinski fakultet je u svojoj analizi objavljene dokumentacije naveo da ključna dokumenta nedostaju, vlast se pravdala time da su objavili sve što su mogli, a da su izostala dokumenta koja je tužilaštvo fizički izuzelo i koja nije obuhvaćena javnim elektronskim evidencijama.

Prema pisanju N1, studenti tvrde da su njihove kolege sa tehničkih fakulteta i iz Udruženja arhitekata Srbije uočile da i dalje nedostaje ključna dokumentacija neophodna za utvrđivanje krivične odgovornosti osoba koje su rukovodile rekonstrukcijom železničke stanice.

„Konkretno nedostaju ugovori ko je šta radio na Železničkoj stnanici i koliko je to koštalo, zašto je cena rekonstrukcije skočila pet puta, kao i ko je odgovoran što je Železnička stanica dva puta svečano otvarana bez upotrebne dozvole“, navode studenti u svojoj objavi na Instagramu.

Ističu da je već u nalogu Vlade datom Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (MGSI) ostavljena mogućnost da neka dokumenta ostanu tajna i to formulacijom – dokumenta koja „stoje na raspolaganju“ i koja se „tiču mogućeg izvršenja krivičnog dela“.

„Kao posledica navedenog, objavljeno je 195 dokumenata naspram 857 koliko ih ima Tužilaštvo“, navode studenti.

Kao ključne dokumente koji nedostaju studenti navode:

  •  ugovore sa izvođačima i podizvođačima
  •  privremene i okončane situacije, račune i fakture
  • tenderska dokumentacija za izvođače i podizvođače.

Oni ukazuju i na pojedinačne dokumente iz kojih nedostaju delovi. Tako iz Projektnog zadatka za izradu idejnog projekta sa Studijom opravdane modernizacije, rekonstrukcije i izgradnje pruge BG-SU-državna granica nedostaje Tehnologija izvođenja radova i Predlog tehnologije, organizacije i dinamike izvođenja radova u skladu sa karakteristikama projektovanih objekata (nalog iz projektnog zadatka).

Iz Rešenja o obrazovanju Zajedničke komisije za kvalitativnu, kvantitativnu i finansijsku kontrolu dokumentacije koja je predmet Ugovora o izradi Idejnog projekta (IDP) sa Studijom opravdanosti za deonicu pruge NS-SU-državna granica nedostaju Ugovor o izradi IDP sa Studijom opravdanosti za deonicu pruge NS-SU-državna granica između RS, CIP-a i Infrastrukture železnice od 20.10.2017, kao i Predugovor o izradi Studije izvodljivosti za modernizaciju pruge BG-SU-državna granica od 14.4.2015. između RS i CIP-a.

Iz Izveštaja stručnog nadzora o pregledu Projekta konstrukcije – statički proračun i detalji armature i čelika – Verzija 3 Projekta za izvođenje (PZI) nedostaju Verzije 1,2 i 3 PZI Projekta konstrukcije.

Iz Izveštaja stručnog nadzora o pregledu Projekta arhitekture – Projekta za izvođenje (PZI) – Verzija 4 nedostaju Verzije 1, 2, 3 i 4 PZI Projekta konstrukcije.

Studenti navode da među objavljenom dokumetacijom nema ni građevinskog dnevnika, građevinske knjige, knjige inspekcije, zapisnika o uvođenju izvođača u posao, zapisnika o primopredaji radova i zapisnika o konačnom obračunu, kao i atesti na ugrađene materijale.

„Ukazujemo da cilj ovog zahteva nije samo da se dokumentacija učini dostupnom javnosti, već da se podstakne Tužilaštvo da u okviru svog sistema funkcionisanja istu pregleda, te da nakon toga preduzme korake koji su predviđeni zakonom“, navode studenti u svojoj objavi.

Drugi zahtev: Svi pušteni, procesi neizvesni

Posle pritiska koji su opozicione stranke i aktivisti ostvarili višednevnim blokada zgrade tužilaštva i suda u Novom Sadu, pušteni su svi uhapšeni posle protesta održanog 5. novembra povodom pada nadstrešnice u Novom Sadu, piše N1.

Studenti, međutim, traže odbacivanje optužbi protiv uhapšenih.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu vodi postupke protiv Aleksandra Mudrinića, Ivana Bjelića, Saše Vučića, Maksima Kolovića i Mihaila Mladenoviću, koje tereti da su 5. novembra izvršili krivično delo nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu.

Osnovno javno tužilaštvo zaduženo je za  OJT Novi SAD – Miša Bačulov, Goran Ješić i Relja Stanojević. Ješić i Stanojević se terete za napad na službeno lice, a Bačulov za izazivanje panike.

Treći zahtev: Studenti FDU čekaju pravdu

Studenti Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) prvi su pokrenuli blokadu i to pošto su njihove kolege napadnute kada su 22. novembra odavali 15-minutnu poštu nastradalima. Oni su zahtevali identifikovanje svih napadača, podnošenje krivičnih prijava protiv njih, kao i razrešenje sa javnih funkcija ukoliko ih imaju. Taj zahtev prihvatili su i studenti drugih fakulteta i uobličili u jedinstveni zahtev da se procesuiraju svi napadači na studente.

Posle prvih slučajeva nasilja nad studentima, obaranja automobilima i fizičkim nasrtajima na njih, policija je postala revnosnija i počela da hapsi napadače, a najviše pažnje izazvao je slučaj „porše“ iz Novog Sada kada je u napadu učestvovao i policajac iz Zemuna koji nije bio na dužnosti, prenosi N1.

Međutim, slučaj koji je bio inicijalna kapisla i dalje nije rešen. Više javno tužilaštvo u Beogradu je od Trećeg osnovnog preuzelo krivičnu prijavu dekana FDU podnetu protiv napadača, ali niko od njih nije priveden. Iako je neke od napadača javnost identifikovala, što je potvrdilo i tužilaštvo, oni će tek biti saslušani posle praznika.

Više javno tužilaštvo u Beogradu je saopštilo da je kao osumnjičene za napad na studente 22. novembra identifikovalo A.J, D.K, M.K, I.S. i M.A i da će njima biti upućeni pozivi za saslušanja koja su planirana da se održe 9. i 10. januara 2025. godine. Studenti i svedoci će biti ispitani tek krajem januara.

To je podstaklo studente FDU da ispostave nove zahteve i prošire spisak osoba čiju identifikaciju traže od policije, a od tužilaštva procesuiranje. Na novom spisku su ne samo osumnjičeni za napad na studente FDU, već učesnici incidenata i na drugim blokadama. Među njima ima i lokalnih funkcionera, čije razrešenje se takođe zahteva.

Studentkinja FDU Magdalena Nešić kaže za portal N1 da su studenti spremni da istraju u blokadi sve dok se uslovi ne ispune i da ne pristaju na polovična rešenja. Ona podseća da su studenti tražili razrešenja funkcionera koji su učestvovali u napadima, a da su umesto toga usledile ostavke Milije Koldžića i Aleksandra Jokića, od kojih se prvi izjasnio da nije kriv i optužio studente za nasilje, a drugi se nije izjasnio.

Nešić napominje da su ove ostavke simboličke, pa se može smatrati da je i zahtev samo simbolički ispunjen pod pritiskom javnosti, a ne suštinski – delovanjem institucija.

„Mi se obraćamo institucijama i naši zahtevi se odnose na njih. Dok ne budu ispunjeni ostajemo u blokadi“, poručila je Magdalena Nešić.

Četvrti zahtev: Najmanje spominjan

Studenti su tražili i da se za 20 odsto povećaju davanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove državnih visokoškolskih ustanova.

Vlada Srbije je na sednici održanoj 12. decembra donela odluku da se za 2025. godinu uveća za 20 odsto u odnosu na sredstva za 2024.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.