Slovačka je spremna da primeni niz političkih i ekonomskih sankcija protiv susedne Ukrajine kako bi je primorala da pomogne u isporuci ruskog gasa Evropskoj uniji, saopštio je u četvrtak slovački premijer Robert Fico.

Nakon razgovora u Briselu sa Danom Jorgensenom, novim šefom Evropske komisije za energetiku, Robert Fico je na konferenciji za novinare rekao da će, ako Kijev nastavi da stoji na putu ruskom izvozu fosilnih goriva, „slovačka vlada uvesti oštre recipročne mere“, prenosi N1.

Sporazum koji je ruskom državnom energetskom gigantu Gaspromu omogućio da isporučuje zalihe u EU putem cevovoda koji prolaze preko Ukrajine istekao je početkom 2025. godine, a Kijev je odbio lobiranje Slovačke i Mađarske da produži sporazum.

„Ne postoji zakonodavstvo EU ili sistem sankcija koji bi ometali Ukrajinu da nastavi tranzit gasa. Ne možemo da zanemarimo ovu temu jer svi znaju da njeno ignorisanje znači eskalaciju tenzija u EU i u bilateralnim odnosima“, rekao je Fico.

Prema mišljenju Komisije, prekid protoka ruskog gasa nije stvorio nestašice ili velike skokove cena.

Međutim, Ficova vlada insistira na tome da će propustiti čak 500 miliona evra tranzitnih naknada koje je ranije zaradila isporukom gasa u susedne zemlje poput Češke i Mađarske.

„Moglo bi se reći da to nije mnogo, ali Slovačka je mala zemlja i mi smo primorani da konsolidujemo javni novac“, kazao je.

Fico je ranije obećao da će prekinuti preko potreban izvoz električne energije u Ukrajinu, koja se suočava sa krizom vezanom za struju, usled teškog bombardovanja.

On je takođe uskratio podršku ukrajinskim izbeglicama.

U isto vreme, Ficova partija Smer i vlada Viktora Orbana zapretile su da će blokirati predloženo pristupanje Ukrajine EU zbog zastoja.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je u decembru da neće dozvoliti Rusiji da „zaradi dodatne milijarde na našoj krvi“ svojim izvozom gasa.

„I svaka zemlja na svetu koja može da dobije nešto jeftino od Rusije, na kraju će postati zavisna od Rusije“, naveo je.

U izjavi za Politiko posle sastanka, Jorgensen je rekao da će Slovačka i Komisija „nastaviti da blisko razgovaraju o ovim pitanjima, kako na političkom tako i na tehničkom nivou“.

„Da bismo to uradili, saglasili smo se da uspostavimo Radnu grupu koja će pratiti i pronaći opcije na osnovu zajedničke procene situacije i videti kako EU može da pomogne“, dodao je on.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.