Tokom poslednjih nekoliko godino objavljeno je mnoštvo studija koje se bave pitanjem zdravstvenih benefita, odnosno nedostataka, svakodnevnog pijenja kafe.
Studije objavljene 2024. godine otkrile su da ispijanje kafe može pomoći u neutralisanju nekih od štetnih efekata sedentarnog načina života, a da konzumiranje kofeina može pomoći u poboljšanju vaskularnog zdravlja.
Druga istraživanja iz 2024. ukazuju na to da hronično konzumiranje velikih količina kofeina najmanje pet dana u nedelji može povećati rizik od srčanih oboljenja, a da previše kafe može povećati rizik od moždanog udara.
Međutim, sve ove studije odnose se na efekte ispijanja određenih količina kafe. Još uvek nije objavljena nijedna studija koja bi se pozabavila efektima koje konzumiranje kafe generalno ima, ali su, i uprkos tome, bacile svetlo na neke veoma zanimljive teorije.
Jedna od njih, na primer, kaže da kafa, ako se pije ujutru, sprečava srčani udar.
Profesor i doktor Lu Ki i njegov tim analizirali su podatke od više od 40.000 odraslih koji su učestvovali u američkoj nacionalnoj anketi o zdravlju i ishrani (NHANES) od 1999. do 2018.
Učesnici su zamoljeni da navedu detalje o hrani i piću koje su konzumirali, uključujući i kafu.
Podgrupa od oko 1.500 učesnika zamoljena je da beleži unos hrane i pića u toku cele nedelje.
Nakon analize, istraživači su otkrili da su ispitanici koji su pili kafu ujutru imali 31% manje šanse da umru od kardiovaskularnih bolesti i 16% smanjen rizik od smrtnosti generalno.
Ove prednosti su primećene kod onih koji piju jutarnju kafu, bez obzira na to da li su pili dve ili tri šoljice dnevno ili čak i više od toga.
„Naši podaci pokazuju da jutarnje ispijanje kafe može ojačati blagotvorne efekte, dok večernje kafe mogu te benefite može minimizirati. Takođe, naša istraživanja pokazuju da su jutarnje kafe posebno dobre za ljude koji dnevno piju dve ili više šoljica“, objašnjava Ki za Medical News Today i dodaje:
„Prethodna istraživanja su takođe pokazala da ispijanje kafe pozitivno utiče i na metabolizam, uključujući metaboličke faktore povezane sa kardiovaskularnim zdravljem, kao što su smanjenje glukoze i štetnih lipida. Naša studija pokazuje da ispijanje kafe ujutru te pozitivne efekte može dodatno pojačati“, dodao je Ki.
Doktor Čeng-Han Čen za MNT kaže da naučnicima i dalje nije jasno zašto je ispijanje kafe jutrom blagotvornije, ali da je to definitivno tako.
„Verovatno je to zbog toga što ispijanje kafe u popodnevnim ili večernjim satima remeti prirodne ritmove tela, ono što nazivamo cirkadijalnim ritmovima, i tako čak dovodi i do remećenja sna“, objašnjava Čen. „Ti poremećaji sna potom mogu dovesti do neutralisanja svih pozitivnih efekata konzumiranje kafe, pa bi to možda moglo biti neko najjednostavnije objašnjenje zašto kafu treba piti baš ujutru“.