U dalekim, bajkovitim planinama Karpata, gde su priče uglavnom obavijene velom magije, tajni i misterija, živela je grofica Eržebet Batori. To zvuči kao početak neke bajke, u ovom slučaju – krvave bajke.

Rodila se oko 1560. godine u tadašnjoj Kraljevini Mađarskoj. U ranom detinjstvu Eržebet je bila izuzetno lepa. Aristokratski bele puti i preke naravi, znali su da „nije rođena za male stvari“. I zaista je bilo tako. Krvavim slovima u istoriju se upisala kao najveći serijski ubica među ženama. O njenom životu i sudbini pripovedale su se mračne priče, snimali su se filmovi, ali niko sa sigurnošću ne može da tvrdi kakav je njen život zaista bio. Svaka od verzija legende o njenom životu krvavija je od one druge.

Eržebet je poticala iz ugledne porodice Batori, koja je vladala Transilvanijom, danas delom Rumunije. Njen ujak Štefan Batori bio je kralj Poljske. Njeno detinjstvo bilo je ispunjeno luksuzom, ali i teškim zdravstvenim problemima. Epileptički napadi, promenljivo raspoloženje i migrene obeležili su njeno detinjstvo, a neki smatraju da su uticali i na formiranje karaktera i kasnije postupke. Njene „epizode“ najčešće su izgledale kao da pati od bipolarnog poremećaja. Bila je nestašna devojčica, odgajana u luksuzu, ali učena strogim pravilima. Učili su je da je ljubav bila greh, a da je brak dužnost. Možda baš zbog toga, čak i u situacijama u kojima se činilo da je ispunjena ljubavlju, čitavog života se osećala usamljenom.

Njena ruka je bila obećana tri godine starijem grofu Ferencu, u kome su njeni rođaci videli priliku da još više uvećaju svoje bogatstvo. Sa 15 godina udala se za Ferenca Nadašdija, koji je imao 18 godina. Mladi bračni par se preselio u dvorac Nadašdi, koji su dobili kao venčani dar od svojih porodica.

Ispred zidina dvora, brak je izgledao kao prava bajka. Princ i princeza, koji uživaju u svojoj ljubavi i raskoši koju su po rođenju dobili. I prema nekim zapisima, Ferenc i Eržebet su se zaista voleli… Dok se nisu upoznali, ili dok nisu počeli problemi u raju.

Na samom početku njihovog braka, Mađarska je ušla u rat sa Turcima. Ferenc je sve češće bio van dvora, a Eržebet sama, sa svojim sluškinjama i decom. Kada bi dolazio kući, grof je sve češće bio loše volje, pijan, a neretko i nasilan. Jednom prilikom je silovao svoju trudnu ženu, koja je nakon toga izgubila dete. Eržebet je bila sve lošijeg psihičkog stanja.

ISTORIJA SE PONAVLJA!
Vaš omiljeni magazin ponovo se dobija na poklon uz Nedeljnik!

Magazin „Istorija“ na čak 32 strane.

U „ISTORIJI“ čitajte:

Specijal povodom 80. godišnjice Drugog zasedanja AVNOJ-a i rođenja Titove Jugoslavije

Istorija izbora: Kako se nekada glasalo u Srbiji

Velika priča o Jomkipurskom ratu: Šta se dogodi kada se izraelska vojska uhvati na spavanju

Šta o Napoleonu nećete videti u filmu Ridlija Skota?

Da li je Kenedi bio savršen predsednik?

Kako je Nelson Mandela obukao dres i ujedinio naciju.

Ko su bili „najbogatiji ljudi na svetu“…

Tajna jedne pesme koja je završila u čitankama…

I još mnogo toga…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.