Zamislimo nakratko da je 2025. godina i sukob Indije i Pakistana prelazi crvenu granicu usijanja. I uzrok i povod i svaka žilica korena tog sukoba je u Kašmiru, a indijski tenkovi prelaze granicu i vrše invaziju, kao odgovor na prethodni teroristički napad. Kašmir odgovara ispaljivanjem nekoliko nuklearnih bojevih glava, pa Indija bira rekontru i odgovara duplo većim brojem bojevih glava. Tako, hipotetički, dolazi do jednog sasvim malog nuklearnog rata.

Ovakav je scenario stajao u uvodu brojnih nuklearnih istraživanja, koja su se prethodnih decenija bavila time kako bi izgledala planeta ako bi nuklearne bojeve glave kojima zemlje jedne drugima toliko prete, zaista bile iskorišćene.

Ne zbog toga što je 2025. godina iz uvoda studija toliko blizu, već zbog toga što je mlataranje nuklearnim bojevim glavama od početka invazije Rusije na Ukrajinu ponovo u modi, naučnici se poslednjih nedelja intenzivnije bave ovom temom, prelistavajući svoja stara otkrića i apdejtujući ih novim informacijama, novim pretnjama i novim strahovima.

Na pitanje kako bi svet izgledao nakon samo jednog malog nuklearnog rata između dve zemlje koje poseduju oko jedan odsto ukupnog svetskog nuklearnog arsenala, odgovor je jednostavan: svet bi postao mračno (doslovno) mesto stradanja i gladi.

Ceo tekst objavljen je u novom Nedeljniku, koji je na svim kioscima od četvrtka, 17. marta

Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.