Nije pitanje „A kad će beba?“ izazvalo bes, kako ume da iznervira, kao i idiotske kampanje i spotovi za podsticaj rađanja. Bila je to priča o tome kako je ovo pitanje posebno bolno nekim roditeljima dece koja su odlučila da neće imati decu – pa neostvarene bake i deke pate za unucima. Iako svako ima pravo da tuguje, jedan tekst koji govori o patnji za unučićima, izazvao je mnoge komentare koji idu u smeru da generacije roditelja koji bi sada da ljuljuškaju unučiće ne bi trebalo da prebacuju ili se ljute na svoju decu koja ne žele da gaje decu u ovakvom današnjem svetu. Oni im uzvraćaju pitanjima kakav su im svet ostavili da bi u njemu odgajali decu i da su sami krivi što nemaju unuke.

Sve veći broj pripadnika generacije X i bebi-bumera suočava se sa ponekad bolnom činjenicom da nikada neće postati bake i deke. U Americi, nešto više od polovine odraslih starijih od 50 godina imalo je najmanje jedno unuče 2021. godine, što je pad sa skoro 60 procenata u 2014. Usred pada nataliteta, više odraslih u SAD kaže da je malo verovatno da će ikada imati decu iz različitih razloga, glavni je što oni jednostavno ne žele, piše Njujork tajms čiji je tekst izazvao brojne komentare mladih koji podsećaju da je svet nesigurno mesto za život i da u takvom svetu ne žele da imaju decu.

Da li je u redu da roditelji prebacuju deci ako ona nemaju ili ne žele decu? U redu je biti tužan, ljut, ali ono „Kad će unuče“ ili „Bolje da šetaš dete nego tog psa“… nije prijatno čuti.

Da li je nešto prijatno ili ne nije nužno kategorija koja definiše da li je nešto u redu, kaže dr Milutin Kostić, psihijatar sa Instituta za mentalno zdravlje Srbije koji se interesuje za pitanje demografije.

„Mi smo deo zajednice, a hiperindividualistički pogled na svet je moderna koncepcija sa brojnim manama. S te strane imamo konflikt između dve realnosti. Pravljenje deteta kao aktivnost u kojoj učestvuje dvoje ljudi i koje će postati deo njihove porodice i njihova odgovornost. S druge strane deca postaju deo društva i imaće efekat na mnoge druge ljude u toj zajednici. Ali će i nedostatak dece imati takođe efekat. Na mikroplanu ponajviše na upravo nesuđene babe i dede. Ali i na celo društvo.“

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 21. NOVEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.