
Dobro jutro!
Nekoliko sati nas deli od početka vikenda, a ukoliko niste još kupili novi broj Nedeljnika, pravo je vreme da to učinite na bilo kom kiosku ili Nstore.
Šta je obeležilo dan za nama
SLAVEN DOŠLO OVE GODINE NEĆE VODITI PROGRAM NA PESMI ZA EVROVIZIJU
Glumac Slaven Došlo saopštio je da ove godine neće voditi program na Pesmi za Evroviziju. Kako je napisao na svojoj Instagram stranici, razlog je to što u trenutnim društvenim okolnostima ne vidi mogućnost da s punim integritetom obavlja posao domaćina ovog takmičenja.
„Niti mogu da stanem iza sebe ili samog događaja na način koji smatram ispravnim“, dodao je.
ŠTA NA TO KAŽE OLIVERA KOVAČEVIĆ?
Pomoćnica direktora Radio-televizije Srbije (RTS)Olivera Kovačević izjavila je da joj je žao što glumac Slaven Došlo neće voditi program Pesme za Evroviziju, dodajući da se „nikome ništa ne zamera“.
„Festival Pesma za Evrovizuju organizujemo u specifičnim društvenim okolnostima i svesni smo da je veliki deo naše publike na ulicama, kao i deo naših izvođača. Zbog obaveza i ugovora s našim takmičarima i sa Evrovizijom (EBU) kao i zbog odnosa prema našoj publici i fanovima potrudićemo se da festival prođe u najboljem redu“, poručila je Kovačević.
Celu vest čitajte ovde.
PROSVETARI NA PLENUMU IZGLASALI POTPUNU OBUSTAVU NASTAVE SLEDEĆE NEDELJE
Prosvetari su na plenumu ispred Ustavnog suda izglasali potpunu obustavu nastave sledeće nedelje.Članovi neformalne grupe beogradskih osnovnih škola održali su protest ispred Ustanog suda i predali žalbu ovom sudu na diskriminatorni Kolektivni ugovor koji favorizuje prosvetne radnike koji su članovi reprezentativnih sindikata.
Opširnije ovde.
KUVAR BRANKO KISIĆ POTVRDIO DA JE DOBIO OTKAZ U MASTERCHEF-U ZBOG PODRŠKE STUDENTIMA
Dugogodišnji šef kuhinje restorana „Klub književnika“ u Beogradu, posle dve snimljene sezone, dobio je otkaz kao član žirija u emisiji „MasterChef“ koja na TV Prva, zbog podrške studentskim protestima.
On je najpre viđen među kuvarima koji pripremaju hranu studentima na skupu na Autokomandi, a onda je to uradio i prethodnog vikenda u Kragujevcu.
Link za celu vest.
RADNICI GSP-A NAJAVILI ŠTRAJK
Danas je na Dorćolu održan protest radnika GSP-a koji kažu da je sledeći korak, ukoliko im se zahtevi ne ispune, štrajk.
Pogledajte koji su im zahtevi i kako je protekao današnji protest.
Pregled čitavog jučerašnjeg dana pogledajte ovde.
Šta nas očekuje danas
Svet
RIJAD (Saudijska Arabija) – Lideri pet arapskih zemalja razgovaraju o namerama predsednika SAD Donalda Trampa za Pojas Gaze.
DORTMUND – Poslednji predizborni miting Olafa Šolca, ponovnog kandidata Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) za kancelara na parlamentarnim izborima koji su u nedelju, 23. februara.
BERLIN – Poziv na štrajk javnih prevoznika u Nemačkoj.
ŠANGAJ (Kina) – Počinje dvodnevna svetska konferencija stručnjaka za veštačku inteligenciju „AI Developers“.
Srbija
BEOGRAD – U 11.00 na Beogradskom sajmu na štandu Turističke organizacije Beograda Protokol o saradnji Pošta Srbije i Turističke organizacije Beograda potpisaće v.d. direktora JP Pošta Srbije Zoran Anđelković i v.d. direktora Turističke organizacije Beograda Miodrag Popović.
KNIĆ – U 11.00 u osnovnoj školi „Sveti Sava“ u selu Toponica ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić dodeliće 20 laptopa i knjige za školsku biblioteku (izjave novinarima predviđene su nakon obilaska škole, akreditacije na press@mit.gov.rs).
ALEKSANDROVAC/PETROVAC NA MLAVI/KUČEVO/GOLUBAC/VELIKO GRADIŠTE/POŽAREVAC – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u poseti Braničevskom okrugu:
– U 12.00 u selu Žabari kod Aleksandrovca obilazak poljoprivrednog gazdinstva „Panta Klas“;
– U 13.00 u Petrovcu na Mlavi obilazak gradilišta proizvodnog pogona pekare „IP Milanović“;
– U 14.00 u Centru za kulturu „Dragan Kecman“ u Kučevu (Trg Veljka Dugoševića 30) razgovor sa građanima;
– U 15.30 u selu Šuvajić kod Golupca obilazak poljoprivrednog gazdinstva i preduzeća za preradu mesa „Nele Komerc“;
– U 16.00 u selu Carevac kod Velikog Gradišta obilazak gazdinstva porodice Vujović i kompanije za preradu voća i povrća „Nero-Eko-Imuno-Koncept“;
– U 17.00 u Sportskom centru u Požarevcu (Partizanska 1) obraćanje građanima;
Kultura
BEOGRAD – U 14.00 u Predsedništvuuručenje Vukove nagrade za naročite rezultate ostvarene u stvaralačkom radu na širenju kulture, obrazovanja i nauke, koju dodeljuje Kulturno-prosvetna zajednica Srbije.
Sport
Fudbal:
NION – U 12.00 žreb nokaut-faze Lige šampiona.
NION – U 13.00 žreb nokaut-faze Lige Evropa.
NION – U 14.00 žreb nokaut-faze Lige konferencija.
– Igraju se utakmice u engleskom, španskom, italijanskom i nemačkom prvenstvu.
Košarka:
ESPO – U 17.30 košarkaši Srbije gostuju Finskoj u utakmici kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.
Naslovne strane
DANAS – „I umetnici čvrsto stali uz studente u bojkotu RTS-a“, piše list. O ostavci premijera Miloša Vučevića, list piše u tekstu „Skupština još nije konstatovala Vučevićevu ostavku“.
NOVA – „Bes građana izrodio novi model protesta“, o incidentima na protestu ispred Skupštine Kraljeva. „Banke gase račune NIS-a, zatvaranje preti i pumpama“, piše list.
POLITIKA – „Planira li Vašington povlačenje trupa sa Kosova i Metohije“, o mogućim potezima nove američke administracije“. „Hapšenje zbog ozakonjenja nelegalne gradnje u Beogradu“, piše list.
Na današnji dan
1437. U manastiru u Pertu (Škotska) ubijen je škotski kralj Džejms I. Zaveru su pripremili pripadnici visokog plemstva da bi sprečili kralja da učvrsti svoju vlast i smanji njihov uticaj na vođenje državnih poslova.
1513. Premino je papa Julije II, zaštitnik umetnosti i umetnika. Tokom njegovog pontifikata (od 1503) Papska država je postala centar umetnosti i kulture. Po papinoj narudžbi Mikelanđelo je oslikao Sikstinsku kapelu, Rafaelo Santi njegove privatne odaje, a Bramante je obnovio crkvu Svetog Petra u Vatikanu.
1613. Na ruski presto je stupio Mihail, sin moskovskog patrijarha Filareta, rodonačelnik dinastije Romanov koja je vladala Rusijom do 1917.
1677. Preminuo je holandski filozof Baruh de Spinoza, jedan od najznačajnijih i najdoslednijih predstavnika racionalističke i monističke filozofije. Njegova misao, izneta u kapitalnom delu „Etika“, izvršila je veoma značajan uticaj na evropsku filozofiju. Kritički odnos prema Bibliji i Talmudu izazvali su gnev u teološkim krugovima, a jevrejska zajednica ga je 1656. anatemisala i isključila iz svojih redova.
1794. Rođen je meksički general i državnik Antonio Lopes de Santa Ana, predsednik Meksika nekoliko puta između 1833. i 1855, kada je oboren u narodnom ustanku pod vodjstvom liberala. Upamćen je i po osvajanju tvrđave Alamo u Teksasu 1836, kada je oko 4.000 vojnika pod njegovom komandom masakriralo oko 200 branilaca tvrđave, među kojima i legendarnog Dejvi Kroketa.
1866. Rođen je nemački bakteriolog August fon Vaserman, koji je 1906. pronašao metodu za utvrđivanje sifilisa (Vasermanova reakcija).
1893. Rođen je španski gitarista Andres Segovija najveći majstor tog instrumenta u 20. veku, jedan od prvih gitarista koji je tehniku gitare prilagodio polifoničnim delima.
1911. Japan i SAD su potpisali trgovinski ugovor kojim je ograničen priliv japanskih radnika u Ameriku.
1916. Nemačkim napadom počela je bitka kod Verdena u Francuskoj, najduža i najkrvavija u Prvom svetskom ratu. U bici koja je okončana 18. decembra poginulo je oko milion nemačkih i francuskih vojnika.
1941. U avionskoj nesreći je poginuo kanadski fiziolog Frederik Grant Banting, koji je s Čarlsom Bestom 1921. izolovao insulin. Godine 1923. dobio je Nobelovu nagradu za medicinu koju je podelio sa svojim saradnikom Džonom Maklaudom.
1943. Britanski kralj Džordž VI dodelio je Rusima odlikovanje „Mač časti“ za odbranu Staljingrada u Drugom svetskom ratu.
1947. Američki pronalazač Edvin Herbert Lend demonstrirao je u Njujorku prvu „instant kameru“, Polaroid.
1958. Gamal Abdel Naser izabran je za prvog predsednika Ujedinjene Arapske Republike, federacije Egipta i Sirije.
1965. Tokom govora na skupu Afro-američke organizacije jedinstva, u Njujorku je ubijen američki borac za građanska prava i vođa američkih crnaca Malkolm Eks.
1972. Ričard Nikson je doputovao u Peking, kao prvi predsednik SAD u poseti Narodnoj Republici Kini. Time je počela normalizacija američko-kineskih odnosa i otvoren je put za prijem Kine u UN i njeno stalno mesto u Savetu bezbednosti.
1974. U Skupštini SFR Jugoslavije proglašen je novi Ustav kojim su definisane promene u odnosima federacije i federalnih jedinica i ustrojstvo federalne zajednice. Republike su faktički postale nacionalne države, a autonomne pokrajine Kosovo i Vojvodina „konstitutivni elementi“ federacije, čime je njihova veza sa Republikom Srbijom svedena na minimum.
1983. U etničkim nemirima posle izbora u indijskoj državi Asam poginulo je više od 800 ljudi.
1992. Savet bezbednosti UN doneo je rezoluciju 743 o upućivanju mirovnih snaga UN u SFR Jugoslaviju (UNPROFOR) sa mandatom od 12 meseci. Komandni punkt 14.000 „plavih šlemova“ biće smešten u Sarajevu, glavnom gradu Bosne i Hercegovine.
1997. Pristalice i simpatizeri srpske koalicije „Zajedno“, koji su gotovo tri meseca protestovali širom Srbije zbog poništavanja rezultata lokalnih izbora, okupili su se u Beogradu da proslave konstituisanje Skupštine grada, prve posle Drugog svetskog rata u kojoj na vlasti nisu bili komunisti. Svečani čin tog dana bio je skidanje zvezde petokrake, simbola komunizma, sa kupole Gradske skupštine. Za gradonačelnika je izabran lider Demokratske stranke Zoran Đinđić.
2001. U Kandaharu, sedištu talibana, više od 1.000 ljudi prisustvovalo je javnom izvršenju smrtne kazne vešanjem nad dve žene optužene za prostituciju.
2002. Američki predsednik Džordž Buš doputovao je u zvaničnu posetu Kini. To je prva poseta jednog američkog predsednika Kini posle 30 godina. Ričard Nikson je poslednji američki predsednik koji je bio u zvaničnoj poseti Kini, koja je označila prekid neprijateljstva dve države.
2007. U Beču su počeli finalni pregovori Beograda i Prištine o predlogu specijalnog izaslanika UN za status Kosova Martija Ahtisarija, koji su trajali do 2. marta i na njima nije došlo do približavanja stavova o statusu Kosova. I poslednja runda pregovora 10. marta u Beču, takodje je završena bez dogovora.
2008. U Beogradu je ispred Skupštine Srbije održan miting „Kosovo je Srbija“ kojem je prema proceni policije prisustvovalo oko 150.000 građana. Po završetku mitinga grupe huligana kamenovale su diplomatska predstavništva, napale ambasade Sjedinjenih Američkih Država i Hrvatske, Bajrakli džamiju, razbijali izloge i pljačkali prodavnice. U ambasadi SAD koja je zapaljena, stradala je jedna osoba.
2012. Evropska unija je odobrila paket pomoći Grčkoj od 130 milijardi evra kako bi se izbegao haotičan bankrot ove zemlje, nakon što je Atina prihvatila nepopularne mere štednje, a privatni vlasnici obveznica da preuzmu veće gubitke. I pored toga ministri finansija evro zone izrazili su duboku sumnju u sposobnost Grčke da se oporavi i izbegne bankrot na duži rok.
2015. Umro je Holm Zundhausen nemački istoričar i profesor koji se bavio problemima srpske, jugoslovenske i balkanske istorije.
2018. Ubijeno je 346 ljudi u istočnoj Guti od kada su 4. februara sirijske snage i njeni saveznici pokrenule ofanzivu u pobunjeničkoj enklavi istočno od Damaska, saopštila je Kancelarija UN za ljudska prava.
2022. Predsednik Rusije Vladimir Putin priznao je nezavisnost Donjecka i Luganjska, proruskih separatističkih teritorija u istočnoj Ukrajini i potpisao „sporazume o prijateljstvu i uzajamnoj pomoći“ s njima.