Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić je danas ocenio da godišnji izveštaj Evropske komisije pokazuje da Srbija nije napredovala u reformama da bi se približila prijemu u EU, već je „nazadovala u oblasti vladavine prava“.

Ali, „kada bismo pitali ljude da li su za vladavinu prava, poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta, mirno rešavanje sukoba, ekonomsku integraciju sa susedima, slobodu govora i medija, siguran sam da bi vrlo rado prihvatili sve“, kazao je on i istakao da su to temeljni principi na kojima je nastala EU.

Aleksić je u saopštenju naveo da izveštaj Evropske komisije koji će danas biti zvanično objavljen, potvrđuje da vlast u Srbiji ne želi da radi na reformama države i „ne želi da Srbija postane član EU i zato nazadujemo dugi niz godina na tom putu, umesto da napredujemo“.

Kazao je da NPS vidi buduću Srbiju među najrazvijenijim evropskim zemljama i kao deo EU, ali da aktuelna vlast koči državu na tom putu.

„Ključni problem su ljudi koji već dvanaest godina bahato vode ovu državu i rasprodaju deo po deo teritorije, trgujući našim životima da bi kupili sebi još koji dan na vlasti“, smatra on.

Naglasio je da je dilema „ili litijum, ili EU, potpuno lažna“ jer „rudarenje litijuma ne spada ni u jedan od preduslova“ da bi se ušlo u EU, već su to temeljne vrednosti evropske zajednice i formalni preduslovi koje Srbije mora da ispuni.

Aleksić je objasnio da on stalno naglašava značaj pregovaračkih poglavlja 23 i 24 jer se ona odnose na reforme zakonodavstva i pravosuđa što direktno utiče na život građana i jer „to na prvom mestu treba da bude poboljšano zarad Srbije i kvaliteta života u Srbiji, a ne zbog EU“.

Podsetio da je NPS, kao „najveća opoziciona stranka“, ove godine usvojila Deklaraciju o zabrani kopanja litijuma i bora gde piše da se „naša vizija razvoja Srbije ne temelji na rudarenju i uništavanju zemlje od čega bi profit imale samo strane kompanije, već u ulaganju u naše ljude, poljoprivredu i proizvodnju zdrave hrane“.

Preneo je da se u izveštaju Evropske komisije pominje određeni napredak Srbije u suzbijanju korupcije, ali je ocenio da „usvajanje antikorupcijske strategije ne znači ništa“ jer je „jasno kako se u Srbiji poštuju zakoni“, a i da, po izveštaju Evropske komisije, nije bilo napretka u pogledu slobode izražavanja i da nijedna preporuka u toj oblasti nije primenjena u Srbiji.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.