Retko se diplomate, posebno ambasadori velikih sila – i posebno kada postoji toliko potencijalno opasnih tema, odlučuju da pričaju o svom životu. Ali život američkog ambasadora Kristofera Hila je sudbinski vezan za Beograd – bilo da je bio u ulozi stanovnika ovog grada ili nekoga „sa one strane“.
Bilo je samo pitanje kada će se otvoriti. Naravno, trebalo je i postaviti mu prava pitanja koja će ga otvoriti, zbog čega je pred vama nesvakidašnja diplomatska ispovest čoveka koji se iz penzije vratio da bi još jednom mogao da živi u Beogradu.
Nije bilo dileme šta će se naći na naslovnoj strani Nedeljnika, što ne znači da na ostalim stranicama nema dovoljno tekstova da svi zajedno doguramo do sledećeg četvrtka, i sledećeg broja Nedeljnika…
Pogledajte šta vas čeka u novom broju Nedeljnika
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs
HIL – „Jednom prilikom sam u polušali – a to znači da sam bio makar polovično ozbiljan – rekao da Srbi ne žele da im se kaže šta da rade. Okej, niko ne želi da mu se priča šta da radi. Ali čini mi se da su Srbi i Amerikanci od toga napravili umetnost – mi stvarno ne volimo da nam se govori šta da radimo“, ispričao je ambasador SAD Kristofer Hil za novi Nedeljnik.
LALIĆ – „Ima i u Engleskoj i rasizma, i nacionalizma. Ali nikad i nigde to ne pevaju deca! I to je ozbiljan problem i za Sarajevo. I za sve nas“, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog broja Nedeljnika.
DOSIJEI – Tema „otvaranja dosijea“ dominira javnim prostorom Srbije još od devedesetih, kada je otvaranje dosijea službi postavljeno kao političko pitanje – ko je koga „drukao“ u kafani, ko je od političara radio za službu, ko je pratio koje opozicione političare i slična pitanja koja nisu dobila odgovor. Ta tema očigledno ne može da prođe ni kada je reč o papirima i informacijama starim pedeset i više godina, sada kada su čista istorija i ništa osim istorije. Istraživanje u novom Nedeljniku.
SMAJLOVIĆ – „Nova je godina na Zapadnom Balkanu počela nasiljem nad Srbima i njihovom decom“, piše Ljiljana Smajlović u kolumni u novom Nedeljniku.
PANTELIĆ – Rusija je invazijom na Ukrajinu potpisala svoju izlaznicu iz Evrope. Bez obzira na ishod agresije na Ukrajinu, posle više od 300 godina, odnosno od evropeizacije Rusije pod žezlom Petra Velikog, Moskva nije više ni tamo (Evropa) a ni ovamo (Azija), piše Željko Pantelić u velikoj spoljnopolitičkoj analizi u novom Nedeljniku.
AMBER – Kada se navodi da Amber alert „spasava stotine života“, to može da skrene pažnju sa mnogo većih društvenih problema. O prednostima i nesavršenostima sistema Amber alert i glavnim prigovorima, teorijama zavera, ali i o tome kako će ovaj sistem izgledati kada bude uveden u Srbiji, za Nedeljnik je govorio Igor Jurić, otac Tijane Jurić i direktor Centra za zlostavljanu i nestalu decu.
„REZERVA“ – Kad se zagledate u Harijeve opise, oni su zaista šekspirovski likovi: njegov otac, sada kralj Čarls III, predstavljen je kao čovek oštećenih emocija, maćeha Kamila kao žena s osmehom i ciljem, a Vilijam i Kejt kao voljeni bliski ljudi koje to ledeno kraljevstvo pretvara u ledenice. Svi oni su u službi institucije, ugleda i nasledne linije, pre nego ljudskosti. Nedeljnik je zavirio između korica autobiografije princa Harija, koja je uzdrmala svet.