Ako ovaj tim Sjedinjenih Američkih Država, kao što to uvređeno tvrdi Kris Malin, zaista i nije bolji od “Dream team-a”, onda je svakako, rame uz rame sa sastavom koji se 2012. iz Londona vratio pozlaćen, nešto najbliže što je čuvenoj ekipi iz 1992. tokom ove tri decenije uspelo da primiriše.
Ameri (i) na ovim Olimpijskim igrama imaju jedan od najzvučnijih i najdominantnijih rostera na turniru – a nije kao da im svaki od 92. pa na ovamo nije bio zvučan i dominantan -, jednog od najboljih košarkaških trenera 21. veka, i zaista deluju nezaustavljivo.
Tu svoju nezaustavljivost demonstrirali su (nažalost) već u prvom kolu grupne faze košarkaškog turnira na Olimpijskim igrama u Parizu, protiv reprezentacije Srbije, pokazavši zašto se smatraju glavnim favoritom za osvajanje zlata.Srbija je na kraju izgubila rezultatom 110:84, što će reći za pola koša ubedljivije nego na pripremnoj utakmici u Abu Dabiju. Srbija možda i jeste u nekoliko navrata Amerikancima uspela osetnije da se približi, ali se gotovo sve vreme sticao utisak da četa Lebrona Džejmsa i Kevina Durenta konce u potpunosti drži u svojim rukama. i da je svaka nada koja bi s vremena na vreme zaiskrilia u očima košarkaša i navijača Srbija samo nada i ništa više od nje.
Iako je Srbija na krilima Alekse Avramovića bila ta koja je bolje otvorila meč (serija 10-2), Amerikanci su veoma brzo potegli svoje glavno oružje i odličnim šutem za tri poena istopili prednost „orlova“. Zasipali su trojkama koš Srbije i Dejvin Buker, i Kevin Durent, i Stef Kari, dok je Lebron Džejms, i uprkos sedoj bradi i proćelavom temenu, radio ono što tokom čitave karijere najbolje radi – leteo po terenu kao raspomamljen i čupao obruč. Ono što je na početku utakmice delovalo kao potencijalno čudo na pomolu, brzo se pretvorilo u surovu realnost; i uprkos početnih osam poena vođstva Srbije, Ameri su prvi kvartal završili s pet poena prednosti.
Za nešto manje od šest minuta igre Kevin Durant postigao je 14 poena, bez i jednog jedinog promašaja, i Amerikanci su veoma brzo, ponajviše zahvaljujući njemu, Srbiju uhvatili u mašinu za mlevenje.
Tamo gde u stali na kraju prve, Amerikanci su na početku druge četvrtine samo nastavili, držeći Srbiju na bezbednih desetak poena zaostatka. Tek negde od drugog dela četvrtine Srbija je, zahvaljujući energetskoj injekciji koju joj je ubrizgao aktuelni MVP NBA lige Nikola Jokića, malo živnula i zaigrala. Topljenju prednosti Amerikanaca doprineo je i Ognjen Dobrić, a dugo se čekalo i na „buđenje“ kapitena Bogdana Bogdanovića, koji je tek u poslednjih dva minuta prvog poluvremena upisao svoje prve poene (jedna trojka i jedan pogodak za dva poena). Na kraju poluvremena sve je to bili džabe, jer je Kevin Durent na onih 14 poena dodao još sedam, vrativši svoju ekipu na bezbednih plus devet. Hajlajt Durentovog prvog poluvremena jesu izvlačenje i poludistanca koju je pogodio na tri sekunde do velikog odmora, nateravši čitavu klupu da se uhvati za glavu i zamlatara peškirima.
21 POINT PERFECT FIRST HALF FROM KEVIN DURANT!!!! 🍃 pic.twitter.com/afOlMQQOBz
— 𝐇𝐚𝐭𝐞𝐝 ✰ (@Hatedzs) July 28, 2024
Bez obzira na to što je KD propustio sve pripremne utakmice, i što, zapravo, nije odigrao nijedan takmičarski meč još od juna, ova rola neodoljivo je podsetila na predstavu koju nam je priredio u Riu 2016, kada je s postignutih 30 peona bio glavni krivac za to što su nas Ameri razmontirali s 30 razlike.
Prednost koju je tokom čitavog prvog poluvremena strpljivo gradila Amerika je u nastavku čvrsto i ljubomorno zgrabila, ni ne pomišljajući da je ispusti. Ekipa Svetislava Pešića pomalo je počela da srlja i brlja u napadu (dobro, i Amerikanci su igrali odličnu, veoma čvrstu odbranu), i reprezentacija SAD-a je to rutinski kažnjavala. Greške u napadu naše reprezentacije su se u nekoliko navrata prelile i u defanzivnu smušenost, pa su Amerikanci, sa sve Durentom na klupi, Srbiju držali na bezbednoj udaljenosti. Zahvaljujući neverovatnom Lebronu – ko bi rekao da mu je 39 leta? – koji se poput razjarenog bika zaletao u naš reket i probijao blokove, završavajući nakon toga kao po pravilu na obruču – tokom dobrog dela treće četvrtine za ulaskom KD-a ni nije bilo potrebe. Džejms jednostavno izgara (i tek će u nastavku takmičenja izgarati) u želji da reprezentativnu karijeru završi osvajanjem zlata, i zaista je pitanje da li iko na ovom turniru može da ga zaustavi.
U trećoj četvrtini reprezentacija Srbije dotakla je dno, jer su je Amerikanci dobili sa čak 10 razlike (26:16) i odlepili se na plus 19. Bili su to trenuci utakmice kada naši igrači nisu bili ni bleda senka igrača koji su u prvoj četvrtini još koliko-toliko i uspevali da ispariraju protivniku. Lišeni agresivnosti i čvrstine u odbrani i pravih rešenja u napadu, košarkaši Srbije mogli su samo da gledaju kako prednost Amerikanaca raste.
Najveću radost u nastavku utakmice navijači Srbije doživeli su na nekih dva minuta od početka poslednje deonice, kada je Kevin Durant konačno promašio. Amerikanci ni nakon toga nisu skidali nogu s gasa, i po našu selekciju je veoma loše to što je izgubila sa čak 26 poena razlike, jer bi po nedajbože scenariu u kom Srbija završava kao treća u grupi, svaki poen bio bitan.
Najbolji kod Srbije bio je Nikola Jokić sa 20 poena i osam skokova, a pratili su ga Bogdan Bogdanović sa 14, Ognjen Dobrić sa 13, Vasilije Micić sa 11 i Aleksa Avramović sa 10 poena.
Selekciju SAD su do ubedljive pobede predvodili Kevin Durent sa 23 i Lebron Džejms sa 21 poenom, dok su Holidej i Buker dodali 15, odnosno 12.
Srbija će narednu utakmicu odigrati s reprezentacijom Portorika, poslednjeg dana jula od 17:15, časova, dok će Amerikanci istog dana, samo od 21 čas, na megdan selekciji koja ih je tokom pripremnog ciklusa ozbiljno namučila i umalo porazila – selekciji Južnog Sudana.
Nakon ovog poraza, Srbija sebi ne sme da dozvoli nikakvo kalkulisanje, već protiv Portorika i Južnog Sudana mora da ide na sigurne pobede. Na kraju krajeva, ako je neka utakmica već i morala da se izgubi, onda je dobro što je to bila upravo ova.
Košarkašima Srbije prava borba tek predstoji.