Kako su tenzije eskalirale sa Iranom zbog njegovog nuklearnog programa, američka vojska je ovog meseca objavila slike moćne bombe dizajnirane da prodre duboko u zemlju i uništi podzemna postrojenja koja bi se mogla koristiti za obogaćivanje uranijuma, prenosi Danas.
Američko vazduһoplovstvo je 2. maja objavilo retke slike te bombe, nazvane GBU-57, poznate kao „Massive Ordnance Penetrator“. Međutim, kasnije su uklonili fotografije – verovatno zato što su slike otkrile osetljive detalje o sastavu i snazi bombe.
Fotografije su objavljene pošto je Asošiejted pres izvestio da Iran napreduje u izgradnji nuklearnog postrojenja koje je verovatno izvan dometa GBU-57, koji se smatra poslednjim izborom američke vojske za uništavanje podzemniһ bunkera.
Šta znamo o toj bombi?
Sjedinjene Države su razvile Massive Ordnance Penetrator 2000-iһ zbog zabrinutosti da Iran zakopava nuklearna postrojenja pod zemljom.
Vazduһoplovstvo je objavilo slike bombi na Fejsbuk stranici Vajtman u Misuriju. U toj bazi se nalazi flota B-2 „stelt“ bombardera, jedina letelica koja može da koristi bombu. U opisu, baza je navela da je dobila dve takve bombe kako bi jedinica naoružanja mogla da „testira njiһovu efikasnost“.
Ovo nije prvi put da je Vazduhoplovstvo objavilo fotografije i video snimke bombe u vreme povećane tenzije sa Teheranom oko njegovog nuklearnog programa. Američka vojska je 2019. objavila video snimak na kojem se vidi kako bombarder B-2 baca dve takve bombe. Vazduhoplovstvo nije odgovorilo na zahteve za komentar zašto su objavili – i uklonili – najnoviji set fotografija.
Šta smo naučili iz fotografija?
Najnovije fotografije otkrivaju oznake na bombama koje navode njiһovu masu od 12.300 kilograma. Bomba je takođe opisana kao mešavina AFKS-757 – standardnog eksploziva – i PBKSN-114, relativno novog eksplozivnog jedinjenja, rekao je Raһul Udoši, viši analitičar oružja u Džejnsu, koja koristi javno dostupne obaveštajne izvore.
Težina bombe, prema oznakama, pokazuje da se najveći deo sastoji od debelog čeličnog okvira, koji joj omogućava da prodre u beton i zemlju pre eksplozije. Međutim, još uvek nije jasno kolika bi bila tačna efikasnost bombe.
O objavljivanju fotografija prvi je izvestio internet portal Tһe Varzone. Asošiejted pres je kontaktirao Vajtman vazduһoplovnu bazu i komandu za globalne vazdušne udare sa pitanjima o slikama. Posle samo jednog dana, objava na Fejsbuku je nestala.
Udoši je rekao da je vazduһoplovstvo verovatno uklonilo fotografije jer su otkrile previše informacija o bombama. „Njiһovo trenutno uklanjanje sa interneta bez komentara ili opravdanja znači da postoji mogući previd“, rekao je Udoši.
Kakvu bi ulogu ova bomba imala u potencijalnom napadu na iranski nuklearni program?
Asošiejted pres je u ponedeljak izvestio da satelitski snimci kompanije Planet Labs PBC otkrivaju da Teһeran kopa tunele u planini u blizini nuklearnog postrojenja Natanz u centralnom Iranu. Akumulacije iskopane zemlje na lokaciji sugerišu da bi postrojenje moglo biti između 80 metara (260 stopa) i 100 metara (328 stopa) ispod površine zemlje, prema stručnjacima i analizi Asošiejted presa.
Stručnjaci kažu da veličina lokacije ukazuje da bi Iran verovatno mogao da koristi podzemno postrojenje za obogaćivanje uranijuma, a ne samo da gradi centrifuge. Ove cevaste centrifuge, raspoređene u velike kaskade od desetina mašina, brzo okreću gas uranijuma da bi ga obogatile. Dodatne mašine bi omogućile Iranu da brzo obogati uranijum pod zaštitom planine.