Tejlor Svift je, to je sada već poznata stvar, osvedočena pobornica Demokratske partije. Zato podrška koju je putem svog Instagram profila pružila demokratskoj predsedničkoj kandidatkinji Kamali Haris uopšte nije iznenađujuća.
Ipak, piše Atlantik, Tejlor Svift nije samo još jedna u nizu poznatih ličnosti koje glasaju za demokrate. Ona je selebriti koji najbolje oslikava tenzije koje su se iskristalisale uoči ovih izbora; tenzije između moći i nezavisnosti žena u Americi i reakcija na to.
Efekti koje pozitivne ličnosti imaju na izbore mogu biti i pozitivni i negativni. Na primer, selebritiji mogu da podstaknu ljude na glasanje i rasplamsaju njihov entuzijazam – kao što je Tejlor Svift već uradila 2018. kada je motivisala ljude da se registruju za glasanje -, ali isto tako mogu i da ih razljute i iznerviraju, ukoliko je, na primer, reč o nekoj kontroverznoj poznatoj ličnosti čije stavove većinsko stanovništvo ne podržava.
Prošlogodišnja anketa NBC-a pokazala je da samo 16 odsto glasača ima negativan stav o Tejlor Svift. Zato su republikanci pokušali da tu brojku povećaju, pa čak i da je predstave kao politički potpuno nerelevantan „proizvod elitne zavere u globalnom ratu protiv muškaraca“.
Na primer, jedan popularni američki podkaster prokomentarisao je Tajmovu odluku da Tejlor proglasi ličnošću godine na sledeći način: „Sramotno je i tužno što je hiperpromiskuitetna žena bez dece, koja stari sama, sa svojom mačkom, postala heroina feminističkog doba.“ Slične kritike „mačkarkama bez dece“ uputio je Džej D. Vens, Trampov potpredsednički kandidat na ovogodišnjim izborima.
Dakle, dok demokrate računaju na pop zvezde, republikanci se fokusiraju na strimere video igara i podkastere koji prodaju suplemente za povećanje testosterona, piše Atlantik. Republikanci obilno eksploatišu činjenicu da je Tejlor Svift zaluđena mačkama (često se pojavljuju u njenim spotovima i pesmama), da nema decu i da je svojim pesmama pokušala da se predstavi kao „romantičarka koja je razočarana muškarcima koji ne ispunjavaju njene standarde“ kako bi je demonizovali.
Zbog toga se, u pružanju podrške Harisovoj nakon TV debate, i potpisala kao „mačkarka bez dece“. Kritikovala je Trampa zbog njegove sklonosti da objavljuje slike generisane veštačkom inteligencijom (naravno, ovo je povezano s činjenicom da su nedavno internet preplavile njene, upravo veštačkom inteligencijom proizvedene, gole slike) i zbog toga što na taj način širi dezinformacije. S druge strane, Harisovu je pohvalila kao „stabilnu i talentovanu liderku“.
Ipak, kako primećuje Atletik, njena podrška bila je veoma trezvena i nenametljiva. Uglavnom je samo pozivala svoje fanove da sami istraže i sami odluče za koga će glasati. Iako se našla na udaru republikanaca, u njenim porukama nema ni traga revanšizmu. Jednostavno, nije se uhvatila u zamku republikanaca. Ona u demokratsku kampanju unosi optimističnu smirenost, i time šalje jasnu poruku: njena verzija ženskosti je normalna i neupadljiva, nenapadna, dok je s druge strane veoma čudno, i ako hoćete indikativno, to što su republikanci toliko uznemireni zbog nje, ostvarene i mega uspešne mačkarke koja stoji iza svojih reči i stavova.