Dvoje američkih senatora Žana Šahin iz redova demokrata i republikanac Tom Tils podnose zajedničku rezoluciju američkom Kongresu u kojoj se osuđuje nazadovanje demokratije u Mađarskoj pod vlašću premijera Viktora Orbana.
U rezoluciji se Budimpešta poziva i da ratifikuje pristup Švedske NATO paktu. Da bi alijansa primila nove članove potreban je pristanak svih država članica, a Mađarska je poslednja zemlja koja još nije ratifikovala pristup.
U rezoluciji se naglašava „važna uloga koju Mađarska može imati u evropskoj i transatlantskoj bezbednosti“, ali se ističe da ona nije ispunila ranija obećanja da neće biti poslednja članica u NATO koja je dala pristanak za članstvo Švedske.
Dodaje se da Mađarska „time ugrožava transatlantsku bezbednost u ključnom trenutku za mir i stabilnost u Evropi“.
Premijer Viktor Orban je rekao da podržava pristup Švedske NATO paktu, ali da poslanici njegove partije i dalje nisu ubeđeni u to zbog, kako je rekao, „očiglednih laži“ koje dolaze iz Švedske o stanju demokratije u Mađarskoj.
U rezoluciji se kritikuju dobri odnosi koje Orban održava sa Rusijom i Kinom i podvlači se da, iako je Mađarska primila veći broj ukrajinskih izbeglica, ona je takođe „pružala otpor uvođenju dodatnih sankcija Rusiji“.
Tvrdi se da je Orban koristio „migrante, kovid krizu i rat u Ukrajini“ kako bi opravdao uzastopno vanredno stanje koje je omogućilo mađarskoj vladi „da vlada dekretom, zaobilazeći parlament“.
Orban je dugo kritikovan zbog kršenja demokratije i vladavine prava. EU je zbog toga uskratila milijarde evra sredstava Budimpešti.
Takođe se u rezoluciji kritikuje Orban zbog ograničavanja medijskih sloboda i nastojanja da suzbije glasove nezadovoljstva.
Delegacija američkih kongresmena, koju čine i Šahinova i Tils danas će posetiti Budimpeštu radi „misije fokusirane na strateška pitanja sa kojima se suočavaju NATO i Mađarska“, naglašavajući rastuće nestrpljenje među saveznicima Mađarske zbog odlaganja ratifikacije pristupa Švedske u NATO.