Svetska organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International saopštila je da su evropske vlade saučesnice u sistematskim, nezakonitim i često nasilnim napadima i kolektivnim proterivanjima hiljade azilanata u nesigurne izbegličke kampove u Bosni i Hercegovini.

Stavljajući prioritet na graničniu kontrolu u odnosu na poštovanje međunarodnog prava, evropske vlade ne samo da žmure na zlostavljanje hrvatske policije, već i finansiraju njihove aktivnosti, podstičući sve veću humanitarnu krizu na ivici EU, navodi AI u izveštaju objavljenom u četvrtak.

„Da bismo razumeli gde leže prioriteti evropskih vlada, treba samo da sledimo novac. Njihov finansijski doprinos humanitarnoj pomoći umanjen je za sredstva koja izdvajaju za bezbednost na granici, uključujući i opremanje hrvatske pogranične policije, pa čak i isplatu njihovih plata „, rekao je Masimo Morati, direktor istraživanja za evropsku kancelariju AI.

Hrvatska policija je prošlog meseca „mučila“ grupu migranata koji traže azil na granici sa Bosnom i Hercegovinom.

Prema svedočenjima žrtava, između osam i deset policajaca u crnim uniformama zlostavljalo je migrante u noći između 26. i 27. marta nedaleko od Plitvičkih jezera, navodi AI.

Trenutno oko 5.500 žena, muškaraca i dece zarobljeno je u dva mala bosanska grada blizu hrvatske granice, Bihaću i Velikoj Kladuši, koji su smešteni u bivšim fabrikama bez osnovnih uslova za život. Bosna i Hercegovina ne može da im pruži odgovarajuću zaštitu ili uslove života, a improvizovani kampovi su nehigijenski, nedostaje topla voda, medicinska nega i dovoljno hrane, navodi se u izveštaju.

„Evropska unija više ne može da ćuti i namerno ignoriše nasilje i zlostavljanja koje sprovodi hrvatska policija na njenim spoljnim granicama. Njeno ćutanje dozvoljava, pa čak i ohrabruje počinioce tog zlostavljanja da nastave bez posledica“, rekao je Masimo Morati.

(Beta)

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-439-od-11-juna/
https://www.nstore.rs/product/sestomesecna-pretplata-na-digitalno-izdanje-nedeljnika/

Komentara

  1. sasa
    13. јун 2020. 19:11

    niko ne brani onima koji zele izbjeglice da odu u bosnu i povedu ih sa sobom kuci

  2. Mladi
    14. јун 2020. 09:42

    Lako je pametovati iz tople kancelarije , Pusti jednog da prodje eto novih hiljadu

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.