Inicijativa „Inženjerka godine“ koju su pokrenuli istoimeno udruženje, Privredna komora Srbije i kompanija Siemens Srbija sa ciljem da promovišu inženjersku struku među mladima, posebno učenicama srednjih škola, realizovana je prošle nedelje izborom Ane Petrović, generalne direktorke kompanije Global Substation Solutions, za nosioca ovog priznanja za 2023. godinu u Srbiju. Ona je doktorirala na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu i danas je direktorka u firmi u kojoj je pre devet godina počela kao inženjerka pripravnica. Sa njom smo razgovarali o značaju ove inicijative i većem učešću žena u inženjerstvu, razbijanju stereotipa i važnosti davanja ličnog primera.
Koliko ova nagrada utiče na podsticanje žena u bavljenju inženjerstvom, s obzirom na to da se kod nas to još uvek smatra „muškim poslom“, a koliko je vama značajna?
Žena u inženjerstvu ima sve više, međutim tempo promena u oblasti energetike i drugim STEM oblastima je sporiji nego što je potrebno. Mislim da je ideja o „Inženjerki godine“ napravila odličan pomak u popularizaciji inženjerstva kod mladih devojaka i da je ovaj projekat pokazao da pol svakako ne treba da bude kriterijum za odabir profesije. Kroz priče finalistkinja ovog izbora prikazana je raznolikost inženjerskih zanimanja, kao i šta sve žene mogu da postignu u „muškim poslovima“. Nadam se da je ovo samo početak inicijative na kojoj ćemo svi kao društvo raditi mnogo intenzivnije. Za mene i kompaniju u kojoj radim ova nagrada je vrlo značajna, potvrđuje da smo na dobrom putu i predstavlja vetar u leđa da istrajemo i budemo još bolji. Lično smatram da interesovanja i afiniteti nemaju nikakve veze sa polom. Štaviše, u Global Substation Solutions imam izvanredne koleginice inženjere, što je samo potvrda da se nalazimo na pravom putu.
Kada se prvi put javila „ljubav prema visokom naponu“?
„Ljubav prema visokom naponu“ javila se krajem prve godine fakulteta. Energetika je oblast u kojoj sam videla prostor za razvoj karijere, a budući da su obnovljivi izvori energije jedna od grana energetike, energetiku sam videla i kao oblast sa mnogo potencijala u budućnosti. Imala sam jako dobre mentore kako na fakultetu tako i na poslu, koji su me podržavali i pomagali mi da se razvijam kao inženjerka. Firma u kojoj radim se dinamično razvija u oblasti elektroenergetike, i u pogledu inženjerskog kadra, primeni savremenih metoda rada, kao i velikog broja uspešno realizovanih projekata širom sveta. Mislim da naše vreme tek dolazi i da ćemo imati priliku i prostora da pokažemo šta sve umemo i možemo.
Da li je izazovno biti žena na ključnoj poziciji u Srbiji?
Iako se nalazim na ključnoj poziciji u firmi, ja se zapravo osećam jednom od njih, a doskoro sam sa kolegama u timu ravnopravno učestvovala i na projektima. Drago mi je da sam sa nekima od njih i ja rasla kao inženjer, a da me sada podržavaju u daljem napredovanju. Tim je koncipiran tako da svako od nas poznaje dobro svoje odgovornosti i zadatke i svi imamo jedan zajednički cilj, a to je da poslove obavljamo uspešno. Moja uloga je da usmeravam i koordiniram aktivnosti, delegiram zadatke, planiram, organizujem i motivišem članove tima. Veoma je izazovno voditi tim inženjera u kojem radim, kao i prepoznati specifične sposobnosti svakog člana. Neko od njih je analitičan i temeljan, neko brz i prodoran, a neko ima kreativne ideje, moj zadatak je da im pružim priliku da svoje sposobnosti iskažu na najbolji mogući način i da tako svi zajedno napredujemo.
Šta smatrate da je glavni preduslov za uspeh u karijeri?
Mislim da je glavni preduslov za uspeh da volimo ono što radimo. Važno je da se pri izboru posla vodimo sopstvenim osećajem, a ne mišljenjem koji su to praktični poslovi ili koji su poslovi danas profitabilniji. Kada radimo posao koji volimo i mislimo pozitivno, onda tako i zračimo. Uticaj na mlade pri izboru zanimanja dolazi sa raznih mesta, a odgovor se ne nalazi na bilo kom od tih mesta, već u nama samima. Osim toga, moramo stalno da radimo na sebi i učimo nove stvari kako bismo kao pojedinci napredovali i stekli poverenje drugih u nas i naš rad. Jako je važno i da znamo da slušamo, jer možemo mnogo toga da naučimo od ljudi na koje smo svakodnevno upućeni, svesno ili nesvesno. I na kraju, kada na prethodno dodamo istrajnost, mislim da je uspeh zagarantovan.