Pripadnici ukrajinske vojske pokazali su Gardijanu dokaze o tome da su neki od dronova iranske proizvodnje, koje je Rusija koristila, verovatno isporučeni nakon invazije Moskve u februaru.

Ukrajina je saopštila da je prvi put u septembru uočeno da Rusija koristi oružje koje je Iran isporučio. Od tada Rusija ih uspešno koristi za gađanje ukrajinske energetske infrastrukture, uzrokujući ozbiljne nestašice struje.

Iran je prošle nedelje prvi put priznao da je dao bespilotne letelice Rusiji, ali da su one poslate pre nego što je izbio rat u Ukrajini.

Međutim, nakon što je ukrajinska vojna obaveštajna služba demontirala oborene iranske bespilotne letelice, uočili su da je datum proizvodnje na propeleru “Mohajer-6”, iranskog špijunskog drona, februaru ove godine. Kako je propeler samo jedna od mnogih delova koji su potrebni za izradu drona, ovaj datum ukazuje da je dron isporučen nakon invazije, objašnjava Vasil, predstavnik ukrajinske vojne obaveštajne službe, koji nije u mogućnosti da otkrije svoje prezime iz bezbednosnih razloga, piše Gardijan.

Vasil, koji je učestvovao u rastavljanju dronova, rekao je da je njihov kvalitet iznenađujuće dobar. „Mislimo da su umešani ruski stručnjaci, ali to je samo teorija“, rekao je on, komentarišući činjenicu da je Iran uspeo da razvije dronove uprkos decenijskim sankcijama. „Ili su Iranci otišli ​​u Rusiju ili u Iranu rade ruski stručnjaci”.

Iako dron “Mohajer-6” nema spoljašnje oznake koje bi ukazivale na poreklo proizvodnje, čini se da unutrašnje komponente drona, prikazane Gardijanu, imaju “Farsi” oznake.

“Mohajer-6” može da ispušta rakete i predviđen je za višestruku upotrebu. Ostale dve bespilotne letelice, koje još uvek analizira ukrajinska vojna obaveštajna služba, su takozvane „kamikaze“. Ni one nisu imale iranske oznake, ali kao i „Mohajer-6“, Iran ih je izlagao na nekoliko sajmova oružja, rekao je Vasil.

Vasil je rekao da je nekoliko komponenata dronova proizvedeno od strane zapadnih kompanija. Ali da se one ne nalaze na listi zabranjenih delova,  kojom je regulisana prodaja delova za vojske režima pod sankcijama, kao što je Iran. Vasil je rekao da je Iran uspeo da proizvede replike mnogih delova prvobitno proizvedenih na zapadu.

Zalihe oružja koje je Rusija posedovala ozbiljno su iscrpljene tokom višemesečnih borbi, kažu zapadni i ukrajinski obaveštajni zvaničnici, što ju je primoralo da potraži pomoći od saveznika, kao što je Iran.

Pored više dronova, anonimni zapadni zvaničnici rekli su za CNN da Rusija planira kupovinu iranske balističke rakete. I dodaju da je Iran poslao 450 dronova Rusiji i da će poslati još 1.000 jedinica naoružanja, uključujući očekivane rakete.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.