Oči svetske javnosti uprte su u Tbilisi i ono što će se tamo dešavati večeras.
Gruziju, podeljenu zemlju Južnog Kavkaza koja se nalazi na političkoj prekretnici između između Evropske unije i Rusije, već četiri dana pogađaju nemiri u kojima je više desetina ljudi povređeno u sukobima sa policijom.
Za večeras su zakazane nove demonstracije, pete po redu, nakon odluke vlade da stopira pregovore za članstvo zemlje u Evropskoj uniji,
Na poslednjim parlamentarnim izborima, 26. oktobra, koji su se smatrali svojevrsnim referendumom o članstvu u EU, pobedila je proruska stranka Gruzijski san.
Već po obelodanjivanju rezultata, gruzijska predsednica, prozapadno orijentisana, Salome Zurabičvili i na hiljade demonstranata izašli su na ulice Tbilisija, noseći plave zastave sa zlatnim zvezdicama i tvrdeći da su izbori lažirani,
Oni tvrde da je nemoguće da je nacija sa 80 odsto prozapadno orijentisanog stanovništva glasala za prorusku stranku.
Podele u zemlji su došle do izražaja početkom rata u Ukrajini.
Gruzija se smatra najprozapadnije orijentisanom bivšom sovjetskom republikom nakon petodnevnog rata 2008. godine nakon kojeg je zvanični Tbilisi izgubio kontrolu nad Južnom Osetijom i Abhazijom.
Nakon oktobarskih izbora, Gruzijski parlament postao je sve otvorenije proruski orijentisan.
Osim usvajanja strogih zakona protiv organizacija civilnog društva i LGBTQ+ zajednice, ovu slutnju potvrdila je i odluka vlade da pregovore o evropskim integracijama odloži za 2028. godinu, koja je doslovno zapalila ulice ove zemlje.
Nezadovoljstvo i nasilje su prethodnih dana eskalirali, demonstranti policiju gađaju vatrometom i kamenjem, ova odgovara suzavcima i vodenim topovima, dok hitne službe svakodnevno zbrinjavaju na desetine povređenih, kako demonstranata, tako policije i novinara, preneo je Gardijan.
A ono što se dešava na ulicama vlada je opisala kao „revoluciju koju pripremaju prozapadne sile“.