Arapske zemlje, njih 22, apelovale su na Savet bezbednosti UN da zahteva hitan prekid vatre u Gazi i neometanu humanitarnu pomoć, te da spreči svaki transfer Palestinaca sa te teritorije.
Predsedavajući arapske grupe ovog meseca ambasador Tunisa u UN Tarik Ladeb rekao je novinarima sinoć da će se oko 1,5 miliona Palestinaca, koji su se sklonili od sukoba u južnom gradu Rafi, suočiti sa „katastrofalnim scenarijom“ ako premijer Izraela Benjamin Netanjahu započne potencijalnu evakuaciju civila i vojnu ofanzivu u području na granici s Egiptom.
Alžir, predstavnik arapskih zemalja u Savetu bezbednosti UN, je podelio nacrt rezolucije pre dve nedelje sa zahtevom da se uspostavi hitan humanitarni prekid vatre i neometan humanitarni pristup, te da se odbaci prisilno raseljavanje palestinskih civila, što je bila tema intenzivnih diskusija.
Ambasadorka SAD u UN Linda Tomas-Grinfild je rekla prošle nedelje da bi rezolucija mogla da ugrozi „osetljive pregovore“ čiji je cilj postizanje pauze u ratu Izraela i Hamasa i oslobađanje dela talaca otetih tokom iznenadnog napada Hamasa 7. oktobra na južnu izraelsku teritoriju.
Rijad Mansur, palestinski ambasador u UN, je rekao sinoć da postoji velika podrška za rezoluciju i da su arapske diplomate vrlo otvoreno diskutovale s američkom ambasadorkom pokušavajući da dobiju podršku SAD.
„Verujemo da je krajnje vreme sada za Savet bezbednosti da odluči o rezoluciji o humanitarnom prekidu vatre posle 131 dana“, rekao je on.
Neke arapske zemlje se zalažu za glasanje o alžirskom nacrtu ove nedelje, ali je nekoliko arapskih i drugih diplomata u Savetu bezbednosti UN reklo da će se izgleda glasati naredne nedelje, kako bi bilo više vremena za pregovore sa SAD da bi se izbegao veto.