Arthur D. Little je bila prva konsultantska firma za menadžment na svetu. Koja je glavna misija i svrha kompanije Artur D. Little u današnje vreme?
Arthur D. Little je zaista prva menadžment konsalting firma na svetu, a ove godine slavimo 135. godišnjicu postojanja. Iako smo tvorci menadžment konsaltinga, u velikoj meri smo ostali fokusirani na inovacije. Verujemo da je vreme u kom trenutno živimo izuzetno uzbudljivo, jer ulazimo u eru u kojoj će uspeh biti zasnovan na kreativnosti.
Naša misija je da prevedemo preduzeća i organizacije iz ere produktivnosti u novu eru kreativnosti. Nudimo inovativna rešenja kako bismo pomogli našim klijentima da se izbore sa značajnim promenama u njihovoj oblasti poslovanja.
Mi ne favorizujemo rešenja koja se mogu replicirati, jer shvatamo da je problem svakog klijenta jedinstven za industriju u kojoj posluje, za internu kompanijsku kulturu i organizaciju, kao i za kompanijski DNK.
Već imate klijente u Srbiji, ali sada otvarate i lokalnu kancelariju. Šta znate o srpskom tržištu i njegovim potencijalima?
Otvaranjem kancelarije u Beogradu pokazujemo posvećenost ADL-a srpskom tržištu. Smatramo da je Srbija sve dinamičnije tržište sa mnogo potencijala, koje aktivno traži nove načine rasta i širenja. Znamo da je dosta urađeno u oblasti digitalizacije, posebno u e-upravi, i da Srbija ima veoma jaku IKT zajednicu i iz godine u godinu raste u tom sektoru. Želimo da podržimo ovaj napor i ambicije našom ekspertizom – i pokažemo šta treba učiniti da bi se stvorile nove mogućnosti za IKT sektor i kako iskoristiti prednosti snažnog IT sektora da Srbija postane centar u regionu za istraživanje i razvoj, strane investicije i razvoj drugih sektora i industrija. Mi razumemo i predviđamo trendove i razvoj tehnologije širom sveta, i mogli bismo da budemo dobar partner za podršku privatnom i javnom sektoru za njihov dalji rast. ADL je takođe veoma svestan odličnog obrazovnog sistema i visoko obučenih studenata na univerzitetima u Srbiji. Zbog toga želimo da lokalnim talentima ponudimo priliku da razvijaju karijeru u strateškom konsaltingu. Sa lokalnom kancelarijom, ne samo da možemo bolje da sarađujemo sa klijentima u Srbiji, već je i lakše pronaći talente u Srbiji. Na kraju krajeva, verujemo da će srpske kompanije ceniti lokalnu podršku sa međunarodnom ekspertizom.
Šta će vaše znanje i stručnost doneti Srbiji, šta mogu da očekuju vaši sadašnji i budući klijenti?
Kao ekspert za poslovni rast, ADL je u tom smislu savršeni partner i za javni i za privatni sektor. Ono što nas razlikuje od drugih u radu sa klijentima jeste način rada „rame uz rame“, kao sastavni deo njihovog tima, koji se oslanja na naše eksperte u datom segmentu poslovanja. Na taj način im nudimo najbolje moguće rešenje, uz podršku našeg najadekvatnijeg tima, čime uspešno realizujemo potrebe i ambicije naših klijenata.
Ponosni smo na ono što smo postigli u proteklih nekoliko godina sa svojim klijentima u Srbiji u sektoru telekomunikacija, IT-a, energetike i javnog sektora. Sada se radujemo širenju našeg poslovanja i na druge oblasti u kojima imamo veliko iskustvo i stručnost, kao što su transport, bankarstvo i osiguranje i zdravstvena zaštita.
Kako se Srbija priprema da postane članica Evropske unije u narednih nekoliko godina, ADL je spreman da pomogne organizacijama da prihvate nove, inovativne načine rada.
Radujemo se izgradnji sinergije sa lokalnim kompanijama i institucijama.
Jedna od vaših ekspertiza su i telekomunikacije. Šta je budućnost u ovoj oblasti, posebno sa dolaskom 5G mreže?
Volim da razmišljam o uticaju koji će imati 5G na naše živote na dva načina:
1. Za potrošače, čije su potrebe za konzumiranjem zabavnih sadržaja i komunikacijom već dobro podržane sa 4G, 5G će doneti dodatne prednosti u: gejmingu, upotrebi VR naočare i slično. Osim toga, 5G bi se takođe mogao koristiti za nivo konektivnosti koju pruža optika, tamo gde ona nije dostupna.
2. Najveći uticaj je na B2B. 5G ima potencijal da transformiše industriju kao što je 4G transformisao naš društveni život. Puno se govori o 5G u kontekstu veće propusnosti i manjeg kašnjenja, ali će implikacije toga biti mnogo značajnije nego što se na prvi pogled čini.
Kompanijama u raznim industrijama biće na raspolaganju posedovanje pouzdane, upravljive i definisane konekcije, a ne samo tzv. „best-effort“ usluge. To će im omogućiti da povežu svoje industrijske mašine i procese sa IT servisima. Ovo je veliki korak u digitalizaciji industrija, jer postaju dostupni nadzor, daljinsko upravljanje, osiguranje kvaliteta, autonomne mašine itd.
Sa uvođenjem 5G, takođe očekujemo da ćemo videti i mobilne privatne mreže. To su mobilne mreže koje su izgrađene i namenjene jednoj kompaniji u njihovim prostorijama. 5G otvara svet mogućnosti i veoma bih voleo da pružimo podršku kompanijama u Srbiji u otkrivanju i primeni ovih potencijala.