Američki predsednik Džozef Bajden upozoriće u petak kineskog predsednika Si Đinpinga da će se suočiti sa „troškovom“ ako Peking bude pružio pomoć „autoritarnomm savezniku Rusiji“ jer će tako naškoditi „intenzivnim zapadnim sankcijama prema Rusiji koje za cilj imaju kažnjavanje ruske invaziju na Ukrajinu“, prenosi Gardijan.

Prvi telefonski razgovor dvojice lidera od video samita u novembru biće prilika da se iznesu stavovi dve strane, piše Gardijan, dok Sjedinjene Države predvode veliu kampanju pritiska na Rusiju, uključujući i Kinu u ovaj geopolitički kontekst.

„To je prilika za predsednika Bajdena da proceni kakav je stav predsednika Sija u ovom trenutku“, rekla je sekretarka za štampu Bele kuće Džen Psaki.

Razgovor Bajdena i Sija dolazi nakon što su Velika Britanija, SAD, Francuska, Albanija, Irska i Norveška optužile Rusiju za ratne zločine, a Pariz je saopštio da se Vladimir Putin samo pretvarao da je zainteresovan za pregovore o miru u Ukrajini.

Britanska ministarka spoljnih poslova Liz Tras rekla je da sada postoje „veoma, veoma jaki dokazi“ o ratnim zločinima koje su počinile ruske snage u Ukrajini dok rat ulazi u svoju četvrtu nedelju.

Američki državni sekretar Entoni Blinken, koji je više puta upozoravao da će se Putin okrenuti upotrebi hemijskog oružja, rekao je da američka administracija prikuplja dokaze o ratnim zločinima.

Psaki je rekla da će predsednici SAD i Kine razgovarati o trgovinskim sukobima i narušenim međunarodnim lancima snabdevanja, ali se očekuje da će veliki fokus biti i na pokušaju Zapada da istera Rusiju iz Ukrajine, pre svega, ekonomskim sankcijama.

Razgovor dvojice predsednika uslediće i nakon nedavnog sastanka između zvaničnika kineskog ministarstva spoljnih poslova i ruskog ambasadora u Kini u cilju razmene mišljenja o bilateralnoj saradnji u borbi protiv terorizma i bezbednosti, saopštilo je, između ostalog, kinesko ministarstvo spoljnih poslova.

Kako piše Gardijan, Bajden je „uspešno uspostavio čvrst zapadni savez protiv Rusije, istovremeno dajući vojnu podršku ukrajinskim snagama“. Međutim, Peking je odbio da osudi da uvede sankcije Moskvi, ali je demantovao i da postoji dogovor o bilo kakvoj podršci Rusiji.

U analizi britanskog lista se navodi, ipak, da bi Peking potencijalno mogao da pomogne Rusiji da prebrodi težak pritisak na svoje banke i valutu, što bi zapadne vlade takođe suočilo sa pitanjem da li da uvedu sankcije protiv Kine, što bi verovatno izazvalo previranja na svetskim tržištima.

„Bela kuća je bila zatvorena o tome da li će Bajden zapretiti Kini sankcijama tokom njegovog poziva, ali neka vrsta odgovora je na stolu“, zaključuje se u tekstu Gardijana.

„Bajden će jasno staviti do znanja da će Kina snositi odgovornost za sve akcije koje preduzme u kontekstu podržavanja ruske agresije i nećemo oklevati da nametnemo troškove“, rekao je državni sekretar Entoni Blinken.

Diplomata je rekao da se nada da će Kina iskoristiti „sve što je u njenoj moći kako bi primorala Moskvu da okonča ovaj rat“.

„Ipak, čini se da se Kina kreće u suprotnom smeru“, rekao je Blinken, dodajući da je „zabrinut jer razmišljaju o direktnoj vojnoj pomoći Rusiji“.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-531-od-17-marta/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.