Da li je sudbina Evrope zapečaćena u Sarajevu 28. juna 1914? Tog dana, mladi „jugoslovenski“ nacionalista Gavrilo Princip, član tajne organizacije Mlada Bosna kojom su manipulisale određene struje tajnih službi kraljevine Srbije, izvršio je atentat na nadvojvodu Franca Ferdinanda Habzburga, prestolonaslednika austrougarske carske i kraljevske krune, i njegovu suprugu, vojvotkinju Sofiju Hotek.
Ovo ubistvo ostalo je živo u kolektivnom pamćenju tokom čitavog XX veka, izloženo brojnim, proizvoljnim i protivrečnim interpretacijama. Kada su 1941. godine nacistički oficiri ušli u Sarajevo, skinuli su spomen-ploču sa mesta na kom se ovaj dramatični događaj odigrao i poklonili je Adolfu Hitleru za rođendan. Nakon oslobođenja, za vreme socijalizma, postavljena je nova ploča, a Principove stope izlivene su u betonu…
Izvrtanje značenja krunisano je tekstom italijanskog novinara Domenika Kirika. „Sarajevo je“ , piše on, „srce tame, i već sto godina evropska svest pati zbog urušavanja svog sveta“
CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM IZDANJU MOND DIPLOMATIKA KOJE SE DOBIJA NA POKLON UZ NOVI NEDELJNIK OD ČETVRTKA 18. JULA
CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM IZDANJU MOND DIPLOMATIKA KOJE SE DOBIJA NA POKLON UZ NOVI NEDELJNIK OD ČETVRTKA 18. JULA
ATENTAT NA NJEGA SU ISKORISTILI KAO IZGOVOR ZA VOĐENJE OSVAJAČKIH RATOVA
Svakoj razumnoj osobi je jasno da je Ferdinand bio umišljen, ne samo da nije dovoljno omražen da bi na njega moga biti izvršen atentat zbog politike koju je on ili njegova zemlja vodila, nego je bio umišljen i da je omiljen, jer u suprotnom ne bi putovao sa suprugom u zemlje koje je aneksirao, dok su neki drugi krivi jer su taj atentat na njega iskoristili kao izgovor za vođenje osvajačkih ratova.
Ruske ubice
Kriv? Balkan? A zasto? Zbog toga jer nisu ustavili ruske vojnike koji su izveli atentat.