Tokom većeg dela večeri, predstavnici vlasti kao da su se držali po strani. Policije nije bilo čak ni na mestima gde bi to možda i trebalo, a dugo se čekalo i na prve reakcije samog državnog vrha. Tek nešto pre 22 časa, u objavi na Iksu, predsednik Vlade Miloš Vučević nazvao je demonstrante „raspalom bandom“ i pritom ih optužio da prete smrću predsedniku države, poruke koje se često mogu čuti iz kuhinje SNS-a, naročito u ovakvim prilikama.
„Ukoliko imamo u vidu da postoji nemali broj ljudi (čitajte glasača) predsednika, koji su protiv bilo koje vrste projekta koji može obimno ugroziti životnu sredinu i zdravlje građana, onda je logično čemu tako hiperbolisano politizovana predstava protesta“, objašnjava Marko Vujić, docent na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. „Suštinski, poželjno je bilo demotivisati taj deo građana da se pojavi na skupu, narativom da nije reč o ekološkom protestu, već o ugrožavanju ustavnog poretka čitave države.“
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić najavljivao je u nekoliko navrata tokom noći da će biti pokrenute prekršajne i krivične prijave zbog remećenja javnog reda i mira. Uslovi za to stekli su se tek kada su vidno brojniji pripadnici policijskih snaga opremljeni za razbijanje demonstracija zorom opkolili aktiviste i oterali ih sa stanice. Tada su trojica njih uhapšeni, a u roku od nekoliko sati doneta im je presuda kaznom zatvora – Ivanu Bjeliću na 40, a Nikoli Ristiću i Jevđeniju Julijanu Dimitrijeviću po 30 dana.
U utorak po podne, aktivistima koji su privedeni nakon blokade Prokopa ukinuta je presuda, mada će postupak protiv njih biti ponovljen.
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 15. AVGUSTA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS