Najmanje 12 ljudi ubijeno je kada su bande, koja haraju Haitijem, napale dva bogatija naselja u glavnom gradu Port-O-Prensu.

Naoružani banditi su pred zoru pljačkali kuće u naseljima Labul i Tomasin, što je stanovništvo nateralo u bekstvo, a neki od njih su zvali radio stanice, tražeći ispomoć policije.

Ta naselja su uglavnom bila netaknuta divljanjem bandi koja su počela 29. februara širom Port-O-Prensa.

Fotograf Asošiejted presa video je tela najmanje 12 muškaraca na ulicama naselja Petionvil nadomak brdskih naselja Labul i Tomasin.

Mase su počele da se okupljaju oko žrtava, a jedna od njih ležala je na leđima nasred ulice, okružena razbacanim špilom karata. Pošto je saznala da je među mrtvima i njen rođak, jedna žena je na licu mesta počela da gubi svest, pa su drugi morali da je pridrže.

Iz mase su se čuli krici: „Zlostavljanje, ovo je zlostavljanje! Haićani, probudite se“, a potom su došla kola hitne pomoću da pokupe leševe.

Najnoviji napadi pokazuju da banditi neće prestati da divljaju uprkos tome što je premijer Ariel Anri pre nedelju dana najavio da će se povući sa funkcije čim u zemlji bude ustanovljen prelazni predsednički savet, što banditi upravo i traže.

Ove naoružane grupe poodavno se suprotstavljaju Anriju, tvrdeći da njega nikada nije izabrao narod i krive ga za sve dublje siromaštvo. Međutim, njihovi protivnici kažu da bande zapravo pokušavaju da preuzmu vlast, ili za sebe, ili za neidentifikovane haićanske političare.

Tokom dana, dobar deo Port-O-Prensa je ostao bez struje, uključujući jednu bolnicu, a nacionalna kompanija-snabdevač električnom energijom je saopštila da su četiri trafo-stanice u gradu i izvan njega „uništene ili dovedene potpuno do stanja neupotrebljivosti“.

Kompanija je optužila kriminalce da su iz trafo-stanica pokrali važna dokumenta, kablove, pretvarače napona, baterije i druge stvari.

Dok nasilje u toj izrazito siromašnoj karipskoj zemlji ne prestaje, pri čemu banditi pod kontrolom drže najveći deo glavnog grada, okolne zemlje pokušavaju da joj pomognu u stvaranju prelaznog predsedničkog saveta. Međutim, jedna politička partija odbija da zauzme jedno od sedam mesta u savetu, a unutar druge vlada svađa oko toga koji će političar ući u savet.

Za to vreme, Kenija je potvrdila da ostaje na čelu policijskih snaga sa mandatom Ujedinjenih nacije koje bi trebalo da pomognu haićanskim policajcima u borbui sa banditima, ali raspoređivanje tih snaga je odloženo, jer Kenija traži da se prvo uspostavi prelazni predsednički savet – kako bi se znalo ko u zemlji zvanično drži vlast.

Haićanska vlada je juče saopštila da se policijski čas produžava do 20. marta kako bi se suzbilo gotovo neprestano nasilje u zemlji.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.