Krajem septembra Belgijanci su od Erica Van Dujsea, portparola Državnog tužilaštva, prvi put saznali da je za dlaku sprečen „napad na belgijskog ministra pravde“. O tome su navodno postojale dojave.

Tako je tema svetskih medija preko noći postao ministar Vinsent van Kvikenborn, čovek iz mirnog gradića Kortrijka do sada slabo poznat van Belgije.

Ono što je tužilaštvo okarakterisalo kao „napad“ očigledno je trebalo da bude otmica. Ona je osujećena na osnovu dojave.

Naime, ministrovoj komšinici upao je u oči automobil holandskih registracija za koji se ispostavilo da je ukraden i u kojem su pronađeni automatsko oružje i benzin. Tim autom je očito Van Kvikenborn trebalo da bude kidnapovan.

Pre toga je policija u Kortijku rutinski proverila automobil iz Holandije i evidentirala podatke trojice holandskih državljana.

Belgijska policija tada nije znala – a nije ni mogla u tom trenutku – ta trojica u svojoj zemlji imaju krivični dosije i dobro su poznati u svetu trgovaca narkoticima. Kasnije su uhapšene ukupno četiri osobe, a istraga se nastavlja.

Ministar u „sigurnoj kući“

Državno tužilaštvo upozorava da ne treba žuriti sa zaključcima jer je istraga tek na početku. U medijima se pak ukazuje na „određene kriminalne krugove“, ali tužilaštvo kaže da postoje i druge mogućnosti.

I sam ministar sumnja da iza pokušaja njegove otmice stoje narko-karteli. On je otkazao neke važne sastanke i sa porodicom bio smešten u sigurnu kuću na nepoznatoj lokaciji.

Belgijski premijer Aleksander de Kro je ovu situaciju nazvao „potpuno neprihvatljivom“. No, kako je došlo do svega toga?

Kju (Q), kako mnogi zovu ministra, očito je bio na meti narko-mafije. U Holandiji i Belgiji su njeni pripadnici poznati po sve većoj brutalnosti i spektakularnim ubistvima.

Jedan advokat je ubijen na ulici, ubijen je i poznati holandski istraživački novinar Peter de Vris, a nevine osobe su bile izložene unakrsnoj vatri bandi. Čak je i holandski premijer Mark Rute, prema navodima holandskih službi, bio proglašen metom.

Nedavno je i holandska princeza Amalija, zbog pretnji, zaštitu potražila u kraljevskoj palati. Ona se prethodno kao studentkinja iselila iz palate i pokušala da vodi običan „civilni“ život.

Holandske bande prelaze u Belgiju

Sumnja se da iza zločina i pretnji stoji nekoliko rivalskih bandi, koje su prvobitno bile stacionirane u Holandiji, ali sve više prelaze u Belgiju.

U njihovom fokusu je posebno Antverpen kao velika luka. Ali veze narko-bosova sežu i do Brisela, pa i do najudaljenijih provincija.

Već nekoliko godina su pucnjave i bombaški napadi deo svakodnevice u Antverpenu i njegovim predgrađima što je primoralo gradonačelnika da traži pomoć Saveta za nacionalnu bezbednost.

Belgija je imala i spektakularne uspehe u borbi protiv mafije. Prošle godine su odgonetnuli program za šifrovanu komunikaciju Skaj koji su koristili kriminalci širom sveta.

Na osnovu tog uspeha, izvršene su silne racije u kojima je zaplenjeno oko 90 tona kokaina u vrednosti od 4,5 milijardi evra. A to je verovatno samo mali deo narkotika koji se krijumčare u zemlju.

Država u državi

Istinska opasnost je da se, zbog moguće korupcije vlasti, snaga bezbednosti i pravosuđa, pomoću tolikih suma novca može stvoriti država u državi. U protekle dve godine uhapšeno je više od hiljadu ljudi i zaplenjene su velike količine novca i oružja. U Belgiji veruju da je to tek vrh ledenog brega.

Glavni državni tužilac Ignjacio de la Serna upozorio je u februaru: „Mafija preuzima državu.“ A briselski državni tužilac Johan Delmul govorio je o opasnosti da Belgija postane „narko-država“.

Ministar Van Kvikenborn je više puta najavio da će odobriti dodatnih 300 miliona evra za rad policije.

Nadležni organi nastoje da izvrše potpune provere svih kontejnera koji pristižu u luke. Prema ideji ministra, treba omogućiti ekspresno zatvaranje firmi koje imaju veze sa trgovinom narkoticima, kao i uložiti pare u policiju kako bi ispratila tokove novca.

Uz to, Van Kvikenborn je u Ujedinjenim Arapskim Emiratima potpisao ugovore koji dozvoljavaju izručenje narko-bosova i konfiskovanje njihove imovine. Očigledno je sve ovo bilo dovoljno da na sebe usmeri bes narko-kartela. 

Ministar Kju se do sada pokazao kao žilav protivnik mafije. „Nolite te bastardes carborundorum“, napisao je on na Tviteru pošto je saznao za planiranu otmicu.

Reč je o izreci na latinskom koja potiče iz američke serije „Sluškinjina priča“ i znači: „Ne dajte da vas gadovi slome“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.