Naslednici Silvija Berluskonija dobili su milijarde od njegovog carstva, ali sada su suočeni sa dilemom: šta da rade sa njegovom ogromnom kolekcijom uglavnom bezvrednih umetničkih dela, uključujući slike nagih žena i Madone, pohranjene u skladištu preko puta njegove kuće u blizini Milana. Procenjuje se da je na kolekciju dato 20 miliona evra.
Bivši premijer Italije, Silvio Berluskoni, koji je preminuo u junu u 87. godini, navodno je sakupio 25.000 dela tokom poslednjih godina života, kupujući većinu na kanalima za noćnu kupovinu.
Berluskoni se, kažu, trudio da postane vrhunski kolekcionar. Vitorio Sgarbi, podsekretar u Ministarstvu kulture Italije, likovni kritičar i blizak Berluskonijev prijatelj, rekao je da je kupovina umetničkih dela putem TV aukcija počela ozbiljno 2018. kao rezultat „besanih noći“.
Sgarbi je za Report, istraživačku seriju emitovanu na Raiju, rekao da je Berluskoni potrošio oko 20 miliona evra na kolekciju za koju se čini da je fokus bio na kvantitetu, a ne na kvalitetu.
Prema pisanju lista Republika, kolekcija predstavlja glavobolju za petoro Berluskonijevih potomaka, i to ne samo zato što godišnje treba dati 800.000 evra za održavanje ogromnog skladišta nasuprot Vile San Martino, glavne Berluskonijeve rezidencije u Arkoru kod Milana, u kojem se čuvaju dela.
Jedan od prvih stručnjaka koji je dobio poziv od Berluskonija tokom noćne TV aukcije bio je Lukas Vijanini, koji je tada postao glavni kustos milijardera.
Umetnine odložene pod konac
„Bilo je to 2018. godine kada mi je telefonski operater rekao da je Berluskoni zvao“, kaže Vijanini u emisiji Report.
Prema njegovim rečima, kasnije je pozvan u Vilu San Martino: „Prvo što sam video bio je Dudu (pas), a onda se pojavio Berluskoni“.
Vijanini je objasnio da je birao i organizovao slike, uključujući one sa pejzažima i one koje prikazuju Berluskonijeve omiljene gradove Milano i Pariz.
Opisujući skladište preko puta vile San Martino, Vijanini je rekao: „Berluskoni je voleo da sve bude u redu. To nije bilo skladište, više je bio butik“.
Smatra se da Berluskonijevo skladište sadrži brojne slike nagih žena, iako uglavnom nije poznato njihovo poreklo, gde su i od koga kupljene.
Stotine slika religioznih ličnosti stiglo je iz Galerije Nevarte, poznatog mesta za prodaju umetnina u blizini Napulja. Vlasnik Đuzepe de Gregorio ispričao je u emisiji Report da nije mogao da veruje kada je dobio poziv od Berluskonija da se raspita za sliku vrednu 150 evra.
„Rekao je: ’Uzeću!’“, priseća se De Gregorio. Poslovni odnos i prijateljstvo između njih su se razvili brzo, a De Gregorio je Berluskoniju poklonio mermernu statuu političara od tri metra za njegov rođendan, koju je Berluskoni postavio ispred ogromnog autoportreta izloženog u skladištu.
Republika je izvestila da porodica Berluskoni planira da uništi umetničku kolekciju, uz izuzetak nekoliko komada za koje se smatra da su najvredniji.
„Ne znam da li je uništavanje tih slika već počelo. Znam da, barem na umetničkom nivou, to ne bi bio zločin“, naglasio je Sgarbi.
Silvio Berluskoni je iza sebe ostavio imperiju u okviru koje su fudbalski klub, imanja, jahte i njegova glavna imovina – „Medijaset“, najveća italijanska komercijalna medijska mreža vredna više od šest milijardi evra. Ovaj deo nasledstva dobila su, većim delom, Berluskonijeva deca, prenosi RTS.
Nekadašnji premijer ostavio je 100 miliona evra svojoj partnerki Marti Fašini, 100 miliona evra bratu Paolu i 30 miliona evra Marčelu del Utriju, bivšem senatoru iz njegove partije Forca Italija, koji je služio zatvorsku kaznu zbog povezanosti sa mafijom.
Veruje se da porodica razmišlja o pretvaranju vile San Martino, gde je Berluskoni bio domaćin poslovnih i političkih sastanaka, kao i nekih od njegovih čuvenih „bunga-bunga“ zabava, u muzej.