Ko su krivci za smrt 14 osoba u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu? Odgovor na ovo pitanje traže tužioci, ali i građani na ulicama. Gotovo dve nedelje od tragedije, iz tužilaštva nema naznaka o osumnjičenima. Građani na ulicama vode se iskustvom sopstvenog života u Srbiji. Na osnovu toga, zaključuju, kriva je vlast.
Bilo je privođenja, ali ne zbog nesreće, već zbog reakcija na nju. Na skupu u Novom Sadu, 5. novembra, došlo je do nereda, najpre ispred kancelarije Srpske napredne stranke, a potom je vandalizovana Gradska kuća. Ministarstvo unutrašnjih poslova je nakon protesta saopštilo da je privedeno 14 osoba, isto onoliko koliko ih je stradalo pod nadstrešnicom. Međutim, tu nije bio kraj okupljanjima građana, kao ni privođenjima.
Ko privodi?
Iako je 5. novembra tužilaštvo saopštilo da im je nesreća na Železničkoj stanici apsolutni prioritet, već sledećeg dana tužioci su se bavili osobama privedenim na protestu. Pojedinim aktivistima određen je pritvor do 30 dana, a slučajevi koji su privukli najviše pažnje su privođenja odbornika u Skupštini Novog Sada Miše Bačulova i bivšeg pokrajinskog funkcionera Gorana Ješića.
Kamera televizije N1 zabeležila je trenutak na kom se vide dva muškarca koja u nepoznatom pravcu odvode mladića. Ispostavilo se da je u pitanju student Akademije umetnosti u Novom Sadu Relja Stanojević, koji je, dok ga odvode, ispričao da su nepoznati muškarci napali njegovu devojku i da ju je on branio. Da nije znao ko ga i gde odvodi, pokazuje i izjava: „Ne znam ni da li je policija u civilu. Bukvalno, što se mene tiče, mogu biti dva lika.“ Ubrzo se pojavio Goran Ješić i odgurnuo policajca koji je kačketom i kapuljačom krio svoje lice, čime je izgledom podsećao na momke koji su u tom trenutku razbijali Gradsku kuću. Ješić je priveden, kao i student kojem je potom određen pritvor.
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 14. NOVEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS