(Beta) – Svi bivši komandanti izraelskih vazduhoplovnih snaga (IAF) su danas u pismu premijeru Izraela Benjaminu Netanjahuu i ministru odbrane Joavu Galantu izrazili zabrinutost zbog nastojanja vlade da radikalno ograniči moć pravosuđa u vreme protesta pilota i avionskih posada.
„Pratimo sa dubokom zabrinutošću procese koji se dešavaju u državi Izrael i vazduhoplovnim snagama“, napisali su bivši šefovi IAF, generali u penziji, istakavši da se plaše za posledice i „ozbiljnu i opipljivu opasnost po nacionalnu bezbednost“, prenose izraelski mediji.
U nedelju su gotovo svi rezervni članovi eskadrile F-15 najavili da neće doći na obuku zakazanu za sredu u znak protesta zbog reforme.
To je izazvalo upozorenja načelnika Generalštaba Izraela Hercija Halevija i ministra Galanta da takav protest može da nanese štetu vojnim operativnim sposobnostima.
Pripadnici drugih jedinica izraelske vojske, uključujući najelitnije, su još ranije zapretili da se neće odazvati pozivima na dužnost usred masovnog protivljenja planovima vlade za koje kritičari kažu da će podriti demokratiju i naneti štetu ekonomiji i bezbednosti.
U pismu deset bivših šefova izraelskih vazduhoplovnih snaga se apeluje da Netanjahu „stane i nađe rešenje za nastalu situaciju što je pre moguće“.
U petak su se desetine pilota sastale sa sadašnjim šefom izraelskih vazduhoplovnih snaga Tomerom Barom i izrazili veliku zabrinutost za nastavak služenja u rezervi, te upozorili da će ih ponašanje čvrstorukaške vlade izložiti sudskom gonjenju u sudovima kao što je Međunarodni krivični sud (MKS).
Izrael se već dugo protivi takvim istragama i ističe snagu sopstvenog pravosuđa koje je odgovorno za istragu nepravde koju su počinile izraelske snage.
Protivnici reformi upozoravaju da će nastojanja da se ograniči moć Visokog suda pravde Izraela lišiti tu zemlju legitimiteta u međunarodnoj areni.
Danas je takođe oko 300 rezervista artiljerijskih jedinica, uključujući nekoliko visokih oficira, poslalo pismo ministru Galantu i šefu izraelske vojske u kojem su naveli da se pridružuju pozivima protiv reforme pravosuđa.
Oni su upozorili da Izrael zbog reforme neće više biti „demokratska zemlja u duhu Deklaracije nezavisnosti i prestati da bude država“ za koju su se borili.
Nova vladajuća koalicija Izraela koju čine Netanjahuov konzervativni Likud i njegovi saveznici, partije ultranacionalista i ultraortodoksnih Jevreja, planira promene koje uključuju i slabljenje Vrhovnog suda.
Protivnici reforme optužuju Netanjahua, kome se sudi za korupciju, da reformom traži vlast nad pravosuđem.
Desetine hiljada Izraelaca protestuju svake subote protiv reforme, a bivši šefovi izraelske vojske upozoravaju da će skretanje vlade ka nedemokratiji izazvati masovnu neposlušnost u vojsci.