Blinken je takođe rekao da su te zemlje pristale da upotrebe svoj uticaj da spreče da se rat u Gazi proširi i izbije veći bliskoistočni sukob i negativne posledice po međunarodnu trgovinu i globalnu ekonomiju.
Saudijska Arabija, Jordan, Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati i Turska pristali su da rade zajedno i da „koordinišu napore da omoguće da se Gaza stabilizuje i oporavi, da se pripremi politički put za Palestince i radi ka dugotrajnom miru bezbednosti i stabilnosti regiona kao celine“, rekao je američki državni sekretar, ali nije naveo kakav bi bio njihov pojedinačni doprinos.
On je dodao da su Saudijci i drugi arapski lideri još uvek zainteresovani za normalizaciju odnosa s Izraelom, ali samo na osnovi održivog izraelsko-palestinskog političkog rešenja.
Tokom svoje četvrte posete Bliskom istoku za tri meseca Blinken će pokušati da ubedi premijera Izraela Benjamina Netanjahua da, između ostalog, započne ozbiljne pregovore o posleratnoj Gazi.
Američki državni serektar je dodao da je administracija predsednika SAD Džozefa Bajdena takođe usredsređena na vraćanje preostalih američkih i izraelskih talaca u Gazi, prenele su agencije.
SAD podržavaju Izrael od početka rata protiv Hamasa, ali je Netanjahu izazvao gnev u Vašingtonu jer je do sada odbijao svaki detaljan javni plan o upravljanju Gazom kada se izraelska vojna ofanziva završi, kao i američku opciju stvaranja jedinstvene palestinske države, koja se sastoji iz Zapadne obale i Pojasa Gaze.