Kralj Čarls III i kraljica Kamila krunisani su u Vestminsterskoj opatiji, čime je otpočela nova britanska kraljevska era. Kralj je pomazan svetim uljem, položio zakletvu, pred arhiepiskopom kenterberijskim Džastinom Velbijem, koji mu je na glavu stavio krunu svetog Edvarda uz uzvik „Bože čuvaj kralja“. Ovakav raskošni ritual nije viđen u Britaniji od 1953. godine.
Ustoličenju je prisustvovalo 2.300 gostiju, uključujući preko 100 šefova država, a kralj je obećao da će negovati protestantsku religiju u Ujedinjenom Kraljevstvu i sačuvati prava Engleske crkve.
Ceremonija je započela govorom kenterberijskog arhiepiskopa.
„Okupili smo se da izrazimo ljubav i zahvalnost Bogu, da slavimo živote naših naroda, da se pomolimo za našeg kralja Čarlsa, da posveti svoj život službovanju ovoj naciji, kraljevstvima i Komonveltu i da sa radošću svedočimo njegovom krunisanju i preuzimanje službe svom narodu.“
Hor „Kyrie eleison“ je zapevao. Brin Terfel je pevao na velškom, i to je bio prvi put da je ovaj jezik upotrebljen u ceremoniji krunisanja monarha Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske.
Moderator generalne skupštine Škotske crkve je kralju uručio Bibliju iz reči: „uvek imajte na umu zakon i Jevanđelje božje kao pravilo života i vladavine, primite ovu knjigu, najvrednije što ovaj svet ima. U njoj se nalaze mudrost, kraljevski zakoni i proročanstva božja“.
Kralj je stavio ruku na Bibliju i položio zakletvu, dok mu je kenterberijski nadbiskup čitao zakletvu.
„Ja, Čarls, svečano i u prisustvu Boga, svedočim i izjavljujem ću negovati protestantsko nasleđe, i da ću službovati u skladu sa zakonom i čuvati nasleđe Engleske crkve“.
Hor je zapevao.
Kralj Čarls je klekao pred oltar i izgovorio molitvu, a zakletva je bila drugačija od one koju je 1953. godine položila njegova majka. Prvi put je dodat predgovor koji je posebno obavezao kralja da se bori za pravo ljudi svih vera i uverenja da žive slobodno.
Britanski premijer Riši Sunak je pročitao odlomak iz Biblije.
Kada je kralj seo u stolicu za krunisanje, uručene su mu mamuze kao „simbol vojne časti i viteštva, kako bi hrabro štitio one kojima je zaštita potrebna“. Zatim mu je uručen mač ukrašen draguljima – simbol pravde i milosti, kako bi njime čuvao pravdu, sprečio bezakonje, zaštitio Crkvu i sve dobronamerne ljude.
A zatim su i ostale regalije, poput kamena sudbine, „Armila“ – poznatih narukvica iskrenosti i mudrosti, poklonjene kralju.
Kenterberijski arhiepiskop je krunisao kralja, a verske vođe su mu uputile niz molitva i želja.
Po ustoličenju, arhiepiskop mu je poručio: „Držite kraljevsko dostojanstvo. Neka Bog čija je vladavina večna, potvrdi da je kralj zaslužno na prestolu i neka njegova vladavina traje zauvek!“
Prestolonaslednik Vilijam, princ od Velsa, odao je počast svom ocu tokom krunisanja. A onda su svi prisutni pozvani da se pridruže izgovaranju zakletve o odanosti kralju, pa su uglas izgovorili „Bože čuvaj kralja Čarlsa!“.
Kraljica Kamila je ustoličena uz štap pravednosti i milosti. Džastin Velbi je ponovo uzeo reč „Kamila, koja nosi ovu krunu, neka bude ispunjena kraljevom preobilnom milošću i svim vrlinama, neka caruje u njenom srcu. Uz blagoslov Isusa Hrista, amin!“
Princ Hari, najmlađi kraljev sin, prisustvovao je ceremoniji sam, bez supruge Megan i dece. Ovo je prvi put da je viđen sa kraljevskom porodicom od objavljivanja njegove autobiografije u kojoj je kritikovao svoju maćehu, oca i brata Vilijama.
Prisutni su sa knjigama u ruci zapevali uglas iz zvuke orgulja.