Visoki predstavnik Evropske unije Đuzep Borelj rekao je, nakon sastanka sa predsednicom Vlade Srbije Anom Brnabić, da će napredak u vladavini prava, ljudskim pravima i u dijalogu sa Prišinom odlučivati o ritmu daljih pretpristupnih pregovora.

On je naglasio je da u EU nema mesta za slavljenje ratnih zločina i podržavanje genocida i ratnih zločinaca.

„Želeo bih da sledeće da naglasim – nema mesta u Evropi da se poriču genocidi, nema mesta u Evropi za slavljenje ratnih zločina i ratnih zločinaca, nema mesta u Evropi da se javno podržavaju oni koji podržavaju genocid i slave ratne zločine, koji podrivaju integritet zemalja u susedstvu, ugrožavaju regionalnu stabilnost i pomirenje – to sve ne može da ide sa evropskim vrednostima i težnjama. Izneli smo to premijerki Srbije i sigurni smo da će Srbija nastaviti, pod njenim vođstvom, evropskim putem“, rekao je Borelj na konferenciji nakon sastanka, a prenosi N1.

Navodeći da su glasači na referendumu potvrdili promene Ustava (u oblasti pravosuđa), rekao je da su reforme su važne za građane Srbije da imaju bolje kvalitetnije garancije svojih prava, da imaju bolje pravosuđe, da se bolje bori protiv korupcije i da se dostigne bolji standard života.

Borelj je rekao da EU veoma dobro sarađuje na nivou bezbednosti, dodajući da je veoma zahvalan na kvalitetnim doprinosima Srbije svim misijama EU u inostranstvu.

„Videli smo da se u poslednje vreme usklađivanje spoljne politike povećava i nadam se da će to odraziti održiv stepen usklađivanja sa našom spoljnom politikom koji će biti preveden u konkretna dela“, naveo je.

On je naglasio da očekuju da Beograd i Priština ispunjavaju svoje obaveze, da obe strane imaju da ispune stvari koje su dogovorene. Treba stvoriti uslove za dalji dijalog uzdržati se od nekoordinisanih dela i retorike, dodao je.

„Napredak ljudskih prava i u vladavini prava i normalizacija s Kosovom će odlučivati o ritmu daljih pretpristupnih pregovora“, rekao je Borelj, dodajući da govori o normalizaciji odnosa i dobrosusedskoj saradnji.

Premijerka Srbije Ana Brnabić razgovarala je danas u Briselu sa evropskim komesarom za proširenje Oliverom Varhejijem i visokim predstavnikom EU za spoljnu politiku i bezbednost Đuzepom Boreljom uoči sednice Saveta za stabilizaciju i pridruživanje Srbija – EU.

Varhelji je rekao, na konferenciji nakon sastanka, da je Srbiji danas dat jasan signal, i da je jasno sa strane EU da želi da nastavi saradnju sa Srbijom na najvišem nivou i da je to deo njihovog angažovanja na celom Zapadnom Balkanu. Zahvalio je Francuskoj na radu na proširenju.

„Napravili smo pregled napretka u okviru SSP-a i pogledali šta se dešava sa pretpristupnim pregovorima i najvažnije je pitanje kako dalje nastaviti, tu su se javila dva važna zadatka pred nama. Prvo, napredak Srbije u domenu vladavine prava, početak ustavne reforme. Promena Ustava je pozitivan signal srpskog naroda da je na evropskom putu, a drugi korak je da se ispuni sve to kroz sve zakone i podzakonska akta da bi se ova reforma sprovela na terenu i u stvarnosti. Druga stvar je napredovanje u pretpristupnim pregovorima. Komisija je ui u prošogodišnjem izveštaju navela d aje spremna da se otovore pregovori u Klasteru 3. Ima tu još dosta posla, ali se nadam da će se do kraja predsedavanja Francuske , ovoga polugodišta, da ćemo doći do saglasnosti“, rekao je Varhelji.

On je podsetio da je prošle godine otvoreno „pozamašno poglavlje“ koji se tiče životne sredine i zelene tranzicije, a da su počeli da razgovaraju i o pravim privrednim pitanjima. To pokazuje da je stepen angaživanosti partnera sve veći kada Srbija ispunjava svoje opbaveze, radimo zajedno i čuli smo od srpske premijerke jasno izraženo opredeljenje da se nastavi sa radom. Sledde nam izbori u Srbiji, bitno je da imao poštene, inkluzivne izbore, da svi učestvuju, da bi Srbija mogla brzo posle izbora da nastavi dalje i da ispunjava svoje obaveze još brže“, rekao je Varhelji.

Na pitanje N1 da li je Srbija bezbedna zemlja, da li ispunjava bezbednosne standarde, jer imamo pretnje po bezbednost predsednika Srbije i s obzirom na to da smo takve informacije dobili od Evropola, premijerka Brnabić je rekla „da joj to pitanje izgleda zlonamerno, jer ispada da Srbija nije bezbedna zemlja“, a ona je, prema njenom mišljenju, upravo to, „jer pokazuje da njene službe jako dobro sarađuju sa službama širom sveta“.

„Apsolutno smo bezbedna zemlja, verujem da je to slučaj i sa drugim članicama zemalja EU – da dobijaju informacije od službi sa kojima sarađuju i o tome, o atentatu, danas nije bilo reči, navela je premijerka Srbije“.

Ona je rekla da je bilo reči o borbi Srbije protiv organizovanog kriminala, i da Srbija ispunjava sve standardne i u tome i u borbi protiv terorizma.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-523/

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.