Snimak izraelskih vojnika koji iz čamaca zasipaju rafalom i ručnim bombama Hamasove militante koji plivaju ka obali, preplavili su ovih dana feedove društvenih mreža širom sveta. Snimci hladnokrvnog ubijanja poput ovog, nekada su bili rezervisani za mračne ćoškove interneta do kojih je teško doći i koji su skriveni od očiju šire javnosti.
Međutim, ne samo da su jezivi snimci nasilja izašli na svetlost dana, nego su postali mejstrim od koga je teško sakriti se. Desetine snimaka brutalnog nasilja svakodnevno pristižu sa frontova širom sveta, a naši ekrani postaju pretrpani sadržajem od kojeg su do pre samo nekoliko godina zazirali čak i oni sa najjačim stomacima.
„Zlatno doba brutalnog voajerizma“, bio je komentar na jednom od obrisanih snimaka nemilosrdnog nasilja.
Ratovi u Izraelu i Ukrajini izazvali su ekspanziju ovog fenomena, servirajući ubistva i nasilje globalno rasprostranjenom auditorijumu koji nije spreman, a ni voljan da svemu tome svedoči. U oba ta rata, vojni lideri, željni da dokumentuju svoju stvarnost sukoba, objavljivali su video snimke na mreže poput Telegrama ili čak na one šire rasprostranjene kao što je X.
Najveće i najuticajnije društvene mreže uglavnom blokiraju ili ograničavaju video snimke koji prikazuju smrt ili teško nasilje. X-ova pravila zabranjuju eksplicitne slike osim u slučajevima kada su „povezane sa događajima vrednim izveštavanja“. Ipak, mnogi snimci, poput onog iz izraelskih čamaca, ostaju necenzurisani.
Kod mnogih ljudi koji su daleko od bojnog polja, rizik da nasilni snimci iskoče na ekranu izaziva zabrinutost, što je dovelo do toga da neke škole i obrazovne grupe obučavaju roditelje kako da sačuvaju decu od takvog sadržaja.
Neki, sa druge strane, takav sadržaj aktivno traže.
Hamasovo vojno rukovodstvo je na Telegramu objavilo scene prirpeme militanata za borbu, kao i necenzurisane klipove krvavih okršaja i ubijenih izraelskih vojnika. Portparol vojske Hamasa najavio je da će se na internetu emitovati i pogubljenja talaca.
Snimci nasilja dugo su igrali bitnu ulogu u oblikovanju javnog mnjenja. Uznemirujuće slike masakra emitovane na američkim televizijama, pomogle su da se Amerikanci dignu protiv rata u Vijetnamu. Kadrovi rušenja Svetskog trgovinskog centra 11. septembra 2001. imali su velike posledice, kao i snimci akcija američke vosjke u Iraku i Avganistanu u godinama koje su usledile.
Neki od zastrašujućih video snimaka pokazali su se korisnim za nadležne institucije i vosjku u pronalaženju talaca ili dokumentovanju ratnih zločina. Ali granice između takvih snimaka i propagande nisu uvek najjasne. U aktuelnim sukobima, oni se često koriste da bi se dehumanizovao neprijatelj i da se očima javnosti prikaže rat iz određene perspektive.
„Sadržaj nasilja, posebno onaj iz rata, može biti zaista traumatičan za ljude, ali može poslužiti i kao odličan mobilizator“, rekao je za Vašington post Kolin Henri sa univerziteta Džordž Vašington.
Ukrajinska vlada je prošle godine počela da postavlja fotografije i video zapise zarobljenih i ubijenih ruskih vojnika u nadi da će rasplamsati antiratne proteste u Rusiji. Stručnjaci za vojno pravo rekli su da tave slike krše pravila Ženevske konvencije koja se odnose na zaštitu zarobljenika.
U ponedeljak je izraelska vojska pokušala da dopre do strane publike, emitovanjem eksplicitnog četrdesetominutnog snimka koji prikazuje „scenu za scenom užasnog nasilja“, kako navodi britanski list Tajms.
Vojni zvaničnici Izraela su takođe podelili uputstva koja su navodno bila namenjena Hamasovim borcima. U uputstvima se navodi da su militanti dužni da prenose uživo ubistva.
Danijel Hagari, izraelski vojni portparol, rekao je da će takvi video snimci služiti kao „kolektivno sećanje za budućnost“.
„Nećemo dozvoliti da svet zaboravi protiv koga se borimo“, rekao je on, prenosi Tajms.