„Moraš da budeš bez forme, bez dodatka, kao voda. Sposoban da preuzmeš bilo koji oblik. Jer voda protiče i može da te smrvi. Budi kao voda, druže moj“, čuvena fraza najpoznatijeg Hongkonžanina na planeti Brusa Lija postala je zvezda vodilja novog talasa protesta u Hongkongu. Za razliku od tzv. revolucije kišobrana iz 2014. godine, nove demonstracije u nekadašnjoj britanskoj koloniji nemaju lidere, zaštitna lica.
Mladost Hongkonga je ponovo na nogama. Godina 2047. jeste daleko, ali ne za one koji danas imaju 20 godina i perspektivu da se u zrelim godinama nađu u zagrljaju Pekinga. Kriza u Hongkongu ima i svoje drugo lice: Tajvan. Strateški mnogo važnije za Peking od nekadašnjeg „Jalovog ostrva“ pretvorenog u „Mirišljavu luku“. Kineske vlasti su ponudile Tajpeju formulu „jedna zemlja, dva sistema“ po ugledu na Hongkong, kako bi uspele u nameri da na stogodišnjicu Maove revolucije ujedine Kinu.
Tajming protesta u Hongkongu je nepovoljan za doživotnog predsednika Kine Si Đinpinga i njegov projekat o ujedinjenoj Kini. Presudni izbori za predsednika Tajvana zakazani su za sledeću godinu i oni će u dobroj meri odlučiti da li je ideja o reintegraciji Formoze u Kinu izvodljiva primenom recepta „jedna zemlja, dva sistema“. Problem za tzv. kontinentalnu Kinu je što su na Tajvanu mediji slobodni i izveštavaju šta se događa u Hongkongu i bez mnogo ustezanja pokazuju simpatije za mlade Hongkonžane.
Veliku analizu Željka Pantelića o događanjima u Hongkongu i Kini čitajte u novom Nedeljniku, koji je na svim kioscima. Digitalno izdanje dostupno je na Novinarnici
Svi čitaoci Nedejnika na poklon dobijaju novi broj Mond diplomatika, najvažnijeg francuskog lista za intelektualce