(Beta) – Premijer Bugarske Kiril Petkov nagovestio je da bi njegova zemlja mogla da ukine veto za početak pristupnih pregovora Severne Makedonije sa EU, ali i da će za otvaranje poglavlja postaviti svoje uslove.
On je ocenio da ima mnogo ljudi koji pokušavaju da poljuljaju dobre odnose Sofije i Skoplja, ali je istakao da njegova vlada neće podleći toj vrsti lakih provokacija, kojih ima na obe strane.
„Imamo jedan zajednički cilj – da Severna Makedonija bude evropska zemlja, dobar sused. Zajedno možemo da napravimo ekonomski rast i sve ove nacinalističke pozive i provokacije treba da ignorišemo da bi išli napred“, rekao je Petkov u intervjuu za bugarsku televiziju BTV (btv.bg).
Bugarski premijer je rekao da garancije za prava Bugarara u Severnoj Makedoniji mogu da se obezbede i kroz evropski proces i istako da je pogrešno razmišljanje da li da se Skoplju ukine veto za početak pregovra sa EU ili ne.
„U stvarnosti, ako ih stavimo u evropski sporazum za Republiku Severnu Makedoniju, ne samo da Bugarska više neće (sama) braniti ova prava, već će sporazum sa Evropskom unijom dati garanciju za ta prava. Dakle, ukidanje veta, kako svi kažu – da li ga ukinuti ili ne – pogrešan je način razmišljanja“, rekao je Petkov.
Istakao je dav „ovde mora reći da će RSM u Evropskoj uniji biti najranije za 10 godina, jer je mnogo poglavlja na njenom putu ka Evropi“ i da Bugarska samo mora da postavi svoje uslove.
„Samo moramo da postavimo svoje uslove. Na primer, Ustav pre prvog poglavlja. Na ovaj način ukidanjem veta ustupamo mesto Severnoj Makedoniji. Ali, u ova posebna poglavlja možemo staviti sve uslove koji su nam potrebni. I tako nećemo rešiti problem koji trenutno postoji za nedelju ili dve, a imaćemo 10 godina da radimo zajedno da RSM zaista bude evropska država i da sva prava tamošnjih Bugara budu u potpunosti zaštićena. Dakle, pristup mora biti pametniji“, rekao je Petkov.
Jedan od uslova koji Bugarska postavlja Skoplju za pregovore sa EU je da Bugari koji žive u Severnoj Makedoniji budu uneseni u Ustav.
Sofija je u decembru 2020. blokirala početak pristupnih pregovora Severne Makedonije sa EU, insistirajući da Skoplje prvo ispuni uslove iz Ugovora o dobrosusedstvu sa Bugarskom i da prizna bugarske korene makedonske nacije i jezika.
Prošle godine je zahteve preformulisala u dokument „Pet plus jedan“, zatraživši prestanak govora mržnje prema Bugarskoj i izvrtanja istorijskih činjenica u udžbenicima i drugde, prestanak diskriminacije građana koji se izjašnjavaju kao Bugari i njihovo uvođenje u Ustav, nemešanje Skoplja u unutrašnje stvari Bugarske i manjinska prava.