
Iznos carina SAD za uvoz robe iz Srbije ostaje na nivou od 10 odsto, po prethodnoj američkoj Uredbi od 5. aprila 2025. godine, saopštila je Privredna komora Srbije (PKS).
PKS je tu informaciju objavila pošto je sinoć američki predsednik Donald Tramp privremeno pauzirao primenu visokih carinskih stopa za oko 75 zemalja, isključujući Kinu.
Takođe, prema aktuelnim informacijama kojima raspolaže PKS, carine koje su prethodno uvedene na uvoz aluminijuma, automobila i auto delova u SAD, ipak ostaju na visini od 25 odsto.
„Odluka o odlaganju primene recipročnih carina će omogućiti zemaljama, trgovinskim partnerima SAD da pripreme svoje pregovaračke pozicije sa američkom administracijom. Svakako, ova odluka SAD će umnogome doprineti smirivanju ekonomskih tenzija u svetu, koje su svojom prvobitnom primenom mogle izazvati tektonske poremećaje spoljnotrgovinske sveukupne svetske razmene“, ocenili su iz PKS.
ZA DAN VIŠE OD 100 UPITA DOMAĆE PRIVREDE O CARINAMA
PKS je 8. aprila, samo dan pre „pauziranja“ primene više carinske stope, pokrenula info-servis za domaću privredu pod nazivom „Nove carine SAD“.
Naše kompanije su u 2024. godini izvezle robu u SAD u vrednosti od 670 miliona dolara, od guma i auto-delova do hrane, pa ne iznenađuje veliko interesovanje za usluge novog servisa PKS tokom 24 časa, koliko postoji.
„Okvirno govoreći, Centar za Severnu, Centralnu i Južnu Ameriku i Australiju PKS je odgovorio na više od 120 upita, koji su se najviše odnosili na tumačenje iznosa carina za proizvode koje privredni subjekti izvoze u SAD, vreme u tranzitu za primenu novih recipročnih carina, analizu postojećeg stanja u SAD, kao i perspektive rešavanja novonastale situacije“, rekla je za Nedeljnik Marica Vidanović iz Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS.
DA LI JE CARINSKA STOPA SRBIJU 37 ILI 38 ODSTO?
U okviru servisa „Nove carine SAD“ objavljene su Uredbe i prateća dokumenta koje je 2. aprila obelodanio predsednik Tramp u okviru obraćanja nazvanog „Dan oslobođenja“.
Tramp je tada objavio da SAD svim zemljama razrezuju carinu na uvoz od 10 odsto, a nekima – među kojima su i EU, Kina, Vijetnam ali i Srbija – trebalo je da budu uvedene više carine.
Interesantno je da u Aneksu III američke Uredbe o regulisanju uvoza stoji da carinska stopa za Srbiju iznosi 38 odsto, a ne 37 odsto – koliko je pisalo na jednoj od tabela koje je sam Tramp objavio na društvenim mrežama 2. aprila i koliko stoji u Aneksu I iste te američke Uredbe.
Na našu molbu da pojasne zašto se barata sa dve carinske stope za Srbiju, iz PKS su odgovorili da je Srbiji prvobitno uvedena recipročna carina od 38 odsto.
„Nakon jednog dana, predsednik SAD snizio je te carine za jedan procentni poen, tako da one iznose 37 odsto“, istakli su iz PKS za Nedeljnik.
gonda
mrska venecuela???