Sindikat sudske vlasti i zaposleni u pravosudnim organima danas ponovo stupaju u celodnevni štrajk, jer i dalje nisu ispunjeni zahtevi za poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u pravosuđu.

Prethodni jednodnevni protest održan je 18. marta, a iz Sindikata sudske vlasti ističu da se zaposlenima u pravosuđu u međuvremenu pretilo oduzimanjem zarada za vreme provedeno u štrajku, te da Ministarstvo pravde nije pokazalo ni minimum volje da razgovara o iznalaženju kompromisnog rešenja u vezi sa zahtevima, piše agencija FoNet.

Smisao zakonske norme kojom je regulisano oduzimanje prava na zaradu u toku štrajka jeste da primora zaposlene na pronalaženje kompromisnog rešenja, dok je za poslodavca ekvivalent tome šteta koju delatnost trpi zbog obustave rada, a Sindikat smatra da je potpuno nelegitimno oduzimati zarade zaposlenima pre otpočinjanja procesa pregovora.

Sindikat je istakao da Vlada Srbije jeste u tehničkom mandatu, ali da ona i njeni članovi mogu da potpišu protokol koji je zahtevima formulisan.

Zbog toga je novom odlukom o celodnevnom štrajku odložen rok za ispunjenje zahteva koji sada glasi: „u roku od 15 dana od konstituisanja nove vlade“, navedeno je u saopštenju.

Traži se potpisivanje protokola o povećanju osnovice za obračun plata sudijama, javnim tužiocima i ostalim zaposlenima u pravosudnim organima, u iznosu od minimum 20 odsto.

Zahteva se i isplata naknade za troškove ishrane u toku rada, u iznosu od minimum 15.000 dinara mesečno. Sindikat sudske vlasti traži i isplatu regresa za korišćenje godišnjeg odmora, u iznosu od minimum 85.000 dinara godišnje, počev od plate za april 2025. godine.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.