U napetoj balkanskoj situaciji, januara 1941. godine, Englezi šalju u Grčku jedan mehanizovani korpus. Znaju da je to simboličan gest i zato predlažu stvaranje zajedničkog balkanskog fronta u kojem bi učestvovale Jugoslavija, Turska i Grčka. Knez Pavle u tom trenutku shvata da mu Britanci šalju otvoren poziv na samoubistvo Jugoslavije.

Čerčilova namera je da podigne moral građanima Ostrva koji svakodnevno trpe bombardovanja. Britanskog premijera ne zanimaju problemi kneza Pavla. On cinično sugeriše jugoslovenskom knezu-namesniku svoj plan: da knez ostavi Sloveniju i Hrvatsku i sa vojskom se uputi preko albanskih planina u susret italijanskoj vojsci. Da joj preseče odstupnicu i, uz pomoć britanskog motorizovanog korpusa, uhvati u klešta i porazi je. Čerčil je siguran da bi poraz Italijana izazvao nemačku intervenciju i, sasvim logično, nada se Hitlerovom popuštanju pritiska na Englesku. Njemu je važno da spase svoju zemlju, a na Balkanu – šta bude!

Svi jugoslovenski generali su Čerčilov plan ocenili kao apsurdan, Slovenci i Hrvati optužuju Srbe da im spremaju izdaju. U slučaju nemačkog napada Generalštab je Krunskom savetu dao preciznu ocenu situacije: posle pada Beograda, Ljubljane i Zagreba, vojska bi bila prinuđena da se povuče u planine Bosne i Hercegovine i da posle šest nedelja kapitulira.

Pritisak koji je Velika Britanija vršila na kneza Pavla dolazio je iz više pravaca. U novembru 1940. godine, knezu upućuje pismo lično kralj Džordž Šesti, ličnost koju Pavle smatra za svog istinskog prijatelja. U svom pismu kralj poverava knezu: „Nosim tvoj ručni sat svako veče. Promenio sam kaišić kao što si rekao; baš je to dobar sat.” Ipak, kralj je, na zahtev Čerčila, u svom pismu poručio: „Znam i shvatam koliko je težak tvoj položaj, kao i to da ćeš morati da daješ ustupke Osovini u nebitnim stvarima. (…) Znam da ti je veoma potrebno raznovrsno naoružanje i zaista bih želeo da možemo odmah sve da ti pošaljemo. Siguran sam da shvataš da je to samo pitanje vremena.” Kralj uverava kneza da se britanska vojska brzo oporavlja od poraza kod Denkerka i želi da i knez veruje u „konačnu pobedu”…

Knjiga “Knez Pavle – samoubistvo Jugoslavije”, autora Veljka Lalića, peta je i poslednja knjiga iz hit edicije “Senke nad Balkanom”. Knjiga se dobija na poklon uz Nedeljnik od četvrtka 30. januara

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.