(Beta) – Češka očekuje da joj 80 odsto vojne pomoći Ukrajini nadoknade iz svojih fondova NATO i Evropska unija do kraja ove godine ili tokom sledeće, izjavila je češka ministarka odbrane Jana Černohova.

„Od prvog momenta kada smo počeli da šaljemo vojni materijal u Ukrajinu slali smo i zahteve za kompenzacije. U ovom trenutku fond nam je priznao kompenzacije za 80 odsto naših isporuka čija je vrednost 166 miliona evra“, kazala je danas češkim medijima Černohova.

Češka je u okviru vojne pomoći Ukrajini, gde je peta zemlja po obimu isporuka, poslala stare nepotrebne sovjetske tenkove T-72, oklopna vozila BVP, helikoptere, municiju i vatreno oružje, a novac za pomoć u oružju Ukrajini prikupljaju odvojeno i Česi preko računa ukrajinske ambasade u Pragu.

Pomoć u oružju Ukrajini šalje i češka vojna industrija, ali plaćenu i prema nezvaničnim informacijama češke fabrike oružja isporučile su Ukrajini i samonosne haubice i bacače raketa.

„To kako se razvijaju stvari na frontu dokaz je da je bila ispravno slati Ukrajini vojni materijal. Češka pomaže i humanitarno, leči i ranjene ukrajinske borce ili organizuje letovanje za decu ukrajinskih vojnika“, kazala je Černohova.

Novac iz fondova EU Češka očekuje i za zbrinjavanje ukrajinskih izbeglica kojih je u Češku od početka napada Rusije na Ukrajinu u februaru došlo 429.800, ali krajem avgusta ministar unutrašnjih poslova Vit Rakušan procenio je da ih nije ostalo više od 300.000.

Ministar finansija Zbinjek Stanjura procenio je početkom sedmice da će troškovi za prihvat ratnih izbeglica biti dvostruko manji nego što se pretpostavljalo i neće preći milijardu evra, izmedju ostalog zato što je veliki broj njih našao posao, mahom zaposlenje gde nije potrebna kvalifikacija.

„Od poslodavaca imamo podatke da je 120.429 ukrajinskih izbeglica našlo posao a 22.000 su evidentirane da posao traže“, kazao je danas poslanicima Odbora za socijalna pitanja donjeg doma češkog parlamenta direktor češkog Biroa rada Viktor Najmon.

Medju Ukrajincima koji su u Češkoj potražili utočište 35 odsto su deca, medju odraslima 72 odsto su žene, dok je pet odsto izbeglica starije od 65 godina.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.