Olaf&McAteer je jedna od prvih srpskih kompanija koje su uvele četvorodnevnu radnu nedelju.

O&M je nedavno započeo projekat uvođenja četvorodnevne radne nedelje. Budući da ste na tržištu više od dvadeset godina, sasvim sigurno nije reč samo o trendu. Zašto 4-dnevna radna nedelja i zašto vi?

Oblast komunikacija, kojima se bavimo dvadeset godina, veoma brzo se menja, i mi smo prirodom posla okrenuti novim trendovima, fleksibilni smo, brzi i otvoreni za promene. Zato je za nas ovaj projekat, zovemo ga 4DRN, došao kao logičan odgovor na pitanja kako kreirati najbolje moguće radno okruženje, kako osvajati nove talente, zadržati sjajne ljude u timu na duge staze, smanjiti nivo stresa u visoko-intenzivnom poslu i istovremeno držati visoko lestvicu kvaliteta. Čitava ideja je podići zadovoljstvo tima i istovremeno performanse agencije.

Neophodan uslov za uvođenje 4DRN je visok stepen lične i timske odgovornosti, kao i poverenja između menadžmenta i zaposlenih, koje mi imamo. Anlizirali smo mogućnosti, pripremili smo se ozbiljno i otisnuli se! Sva istraživanja na ovu temu pokazuju da je preko 85% firmi koje su krenule u implementaciju zadržalo ovaj model u nekom obliku, i već sada je jasno da ćemo mi biti među njima.  

Kakva su prva iskustva, kako su reagovali zaposleni, a kako klijenti?

Prva iskustva su sjajna, iako smo mi kao tim i imali veoma visoka očekivanja. Anketa koju smo radili nakon prve faze pokazala je izrazito visok stepen zadovoljstva sa jedne strane, i podjednako visok stepen odgovornosti prema timu i poslu, što mi kao osobi koja vodi tim zbilja imponuje. Opredelili smo se za model u kome je raspored slobodnih dana klizni, a od zaposlenih se ne očekuje da ostala četiri dana rade po 10 sati, već da povećanjem efikasnosti završe svoj posao u uobičajenom, osmočasovnom, radnom danu.

U prvoj fazi slobodne dane su koristili svi zaposleni, ljudi su uživali, završavali privatne posliće, provodili vreme sa decom i prijateljima.. jednostavno bivali opušteni u sred radne nedelje, što je svima bilo neobično. Motivacija i energija, sa kojima ni inače nismo kuburili, povećane su, i na pojedinačnom, i na timskom nivou, što je i bio cilj. Raspored korišćenja slobodnih dana pravi se tako da klijenti dobijaju ugovorenu uslugu u svakom trenutku, da ni na koji način ne osete da jedan član tima određenog dana nije na poslu. Naravno, mi smo ovaj projekat studiozno pripremali i unapred najavili klijentima i saradnicima, tako da nije bilo iznenađenja, ako izuzmemo razne šale i pitanja da li imamo slobodnih radnih mesta.

Svedoci smo ogromnih promena na tržištu rada, koje su naročito došle do izražaja nakon pandemije. Da li je prelazak na četvorodnevnu radnu nedelju deo tog procesa, i da li smatrate da će ovaj format postati „nova normalnost“?

Prerano je reći da li četvorodnevna radna nedelja može da postane „new normal“. Jasno je da su promene u oblasti rada, koje je izazvala pandemija Korona virusom, doprinele otvaranju mogućnosti za novi pogled na radno angažovanje. Ovde mislim pre svega na „rad na daljinu“ i fleksibilno radno vreme u mnogim segmentima, ali i na promene u očekivanjima zaposlenih koji žele mnogo bolji balans slobodnog vremena i onog posvećenog poslu. Mnoge zemlje su daleko odmakle u implementaciji 4 DRN, uvodi se legislativa koja prati ovu oblast, tako da je potpuno jasno da nije reč o prolaznom trendu. Modeli su različiti, od „kompresovane“ radne nedlje, preko 4 puta 10 sati, „kliznog rasporeda“ kakav mi primenjujemo, do zatvaranja celog posla jedan dan nedeljno, obično petkom. Jasno je da se trend širi, pratićemo njegov razvoj.

Da li imate neku preporuku za one koji o ovome tek razmišljaju?

Nema jedinstvenog recepta, kao ni univerzalnog modela, i ne treba žuriti sa uvođenjem ove promene. Treba analizirati razne aspekte pojedinačnog biznisa i pronaći najbolja rešenja, pratiti razvoj i biti spreman na modifikacije modela koji ste izabrali. Verujem da je manjim firmama mnogo jednostavnije da oprobaju 4DRN. Iz našeg ugla, važno je i imati svest da je reč o jednoj vrsti privilegije koja zahteva angažovanje svakog pojedinca. Kad se u tome  uspe, zadovoljstvo je i pojedinačno i timsko.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.