Na ulicama Novog Sada proliveno je mnogo crvene farbe od 1. novembra, dana koji se produžio na čitav mesec i zatim se prelio u decembar. Kada se farba prolije, ona se širi po površini, a na isti način su počele da se šire i posledice tragedije u kojoj je ugašeno 15 života. Međutim, farbu možete da kontrolišete, reakcije na nesreću teško.

Obrušavanje nadstrešnice, pogibija ljudi, paljenje sveća, veliki protest, razbijanje Gradske kuće, hapšenja aktivista i osumnjičenih za nesreću, puštanje i jednih i drugih, 14, pa 15 minuta tišine, blokade saobraćajnica, crveni otisci šaka, izlazak srednjoškolaca na ulice, učenici koji brane profesore, blokada fakulteta, profesori koji podržavaju studente i konstantni vrtlog spina. Sve to, pa i mnogo više od toga, obrušilo se na jedan grad.

Veštačka inteligencija i prirodna reakcija

Istraga o nesreći u kojoj je poginulo 15 osoba, među njima i deca, zapala je u drugi plan, pogotovo nakon što je ukinut pritvor Goranu Vesiću. Puštanje jednih, te određivanje kućnog pritvora drugima, bez jasnih znakova da će svi krivci zaista odgovarati, daje razlog građanima da izađu na ulicu i makar na 15 minuta zastanu kako bi podsetili da odgovornih mora biti.

Pre nego što su treći petak zaredom zastali Novosađani, u čemu su im se pridružili i građani iz ostatka Srbije, poslanica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić objavila je audio-snimak u kojem glas poziva članove Srpske napredne stranke da se organizuju i da tokom akcije „Zastani, Srbijo“ vređaju građane, odnosno opoziciju, da sve to snimaju i da mu šalju materijal kako bi ga prosleđivao medijima. Glas osobe koja izgovara instrukcije, rekla je Marinika Tepić, jeste glas Damira Zobenice, istaknutog vojvođanskog naprednjaka bliskog premijeru i predsedniku.

Uprkos tome što stručnjaci za zvuk smatraju da je snimak autentičan, u šta veruju i oni koji su barem jednom imali priliku da čuju Zobenicu kako priča, u središtu odbrane vlasti ostao je argument da je u pitanju – veštačka inteligencija. Iako deluje kao zanemarljiva epizoda iz posttragedijskih dana, ovakav odgovor predstavnika vlasti anticipira način na koji bi internet u budućnosti mogao da utiče na demokratski potencijal u Srbiji. Oni sa pozicije moći će obilato da zloupotrebljavaju privatnost svih koji su onlajn i koji nameravaju da budu politički aktivni, što se već dešavalo, dok će se onog trenutka kada budu uhvaćeni sa rukama u medu braniti upravo na način na koji su to sada učinili.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 05. DECEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.